Agjencia Zhurnal.mk
Auto

Huawei po investon një miliard dollarë në biznesin e veturave, pretendon se është më i mirë se Tesla

Gjiganti kinez i teknologjisë nuk po heq dorë nga ‘torta’ e tij në industrinë e automjeteve.

Huawei ka njoftuar se do të investojë deri në një miliard dollarë në zhvillimin e makinave elektrike dhe sistemeve të drejtimit autonom.

Kompania është bashkuar me shqetësimin kinez BAIC, si dhe me disa kompani të tjera vendase, në fushën e zhvillimit të veturave që drejtojnë vetveten, transmeton Telegrafi.

Automjetet do të mbajnë etiketën Huawei dhe do të sigurojnë një efekt sinergjie me një gjigant tjetër teknologjik, Xiaomi, i cili ka njoftuar se do të investojë 10 miliardë dollarë në këto teknologji gjatë dhjetë viteve të ardhshme.

Njeriu i parë i Huawei, Erix Xu, thekson forcën e industrisë kineze të automobilave, e cila tashmë prodhon rreth 30 milionë makina në vit.

Ai thotë se tregu kinez është i mjaftueshëm për ta, veçanërisht nëse ata do të fitojnë rreth 10,000 juanë për makinë, ose rreth 1,300 euro, raporton Yahoo Finance .

Dhe jo vetëm kaq, Xu është i bindur se Huawei tashmë është përpara Tesla sa i përket teknologjive të drejtimit autonom.

“Nuk e di nëse skuadra ime mburret, por ata më thonë se ne mund të kemi makina që drejtojnë 1,000 km më vete pa ndihmën njerëzore. Kjo është shumë më mirë se Tesla”, tha Xu Shenzhen të hënën.

Huawei ka bërë një kthesë të madhe pasi u përjashtua nga tregu i telefonave inteligjent në SHBA. Themeluesi Ren Zhengfei vendosi të provojë fatin e tij në disa aktivitete të reja të tilla si bujqësia, kujdesi shëndetësor dhe makinat elektrike.

Postime të ngjashme

Porsche 964 Carrera RS E e vitit 1991 po kërkon një pronar të ri

S.B.

Alfa Romeo Giulia GTA del në shitje

S.B.

Kështu duket Mercedes-Maybach S680

S.B.

TechArt akordon Porsche Panamera: Veturë më e shpejtë dhe me më shumë energji

S.B.

Volkswageni përditëson Tiguan Allspacein

S.B.

Mercedes legjendar që ka udhëtuar 1.25 milion kilometra tani është në shitje

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...