Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Huawei thotë se po planifikon të lansojë rrjetin ultra të shpejtë 6G deri në vitin 2030

Ndërsa shumë vende në botë ende nuk kanë filluar të zbatojnë teknologjinë 5G, gjigandi kinez i teknologjisë Huawei ka dalë me planet e saj për të paralajmëruar pasardhësin e rrjetit 5G, i cili thuhet se është rreth 50 herë më i shpejtë sesa 5G.

Planet u zbuluan nga kryetari i rradhës i kompanisë Xu Zhijun në një konferencë në Shenzhen në fillim të kësaj jave, thuhet sipas një raporti të mediave kineze. Zyrtari tha se rrjetet 6G do të futen në treg në më pak se 10 vjet, deri në vitin 2030.

Duke pasur parasysh që rrjetet 5G lejojnë shpejtësinë e internetit deri në 20 gigabit në sekondë në kushte ideale, shpejtësia e pasardhësit të tij mund të arrijë 1.000 gigabit në sekondë.

Teknologjia 6G mund të lejojë gjithashtu përdorimin e internetit me lëvizje me shpejtësi të lartë, për shembull edhe në një aeroplan, thotë raporti.

Postime të ngjashme

Sulmet masive kibernetike kryesisht paralizuan internetin në Belgjikë

S.B.

Ristartojeni telefonin tuaj me Android tani – pastaj lexojeni këtu pse!

S.B.

Apple Watches do të masë glukozën dhe alkoolin në gjak

S.B.

Tani e tutje, Instastoryt do të duken ndryshe

S.B.

Microsoft do të heqë plotësisht Adobe Flash Player nga Windows 10

S.B.

Elon Musk: Mbi 500 mijë njerëz kanë bërë parapagimin për shërbimet e internetit Starlink

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...