Agjencia Zhurnal.mk
Shëndetësi

Hulumtim i pabesueshëm: Truri i njeriut mund t’i parashikojë gjërat pak milisekonda para se të ndodhin

A keni pasur ndonjëherë ndjenjën që tërësisht keni parashikuar diçka pak para se të ndodhte ajo gjë?

Nuk është fjala për superfuqi, por për mekanizmin e trurit i cili u mundëson njerëzve të jenë shumë më të suksesshëm, transmeton Telegrafi.

Hulumtuesit e Universitetit të Kalifornisë Barkeley kanë studiuar se si njerëzit mund t’i parashikojnë disa gjëra në jetë dhe kanë zbuluar që truri i ka dy mekanizma për matje të kohës, të cilët mundësojnë parashikime afatshkurtra, shkruan IFL Science.

Truri i njeriut ka dy “orë” të brendshme që parashikojnë të ardhmen tonë të menjëhershme.
Në këtë përfundim ka dalë një studim i ri nga Universiteti i Kalifornisë, Berkeley, i cili sugjeron se lidhjet tona nervore parashikojnë milisekondat e ardhshme.

Një nga “orët” mbështetet në përvojat e kaluara, ndërsa tjetra varet nga ritmi, por të dyja janë vendimtare për mënyrën se si ne e “lundrojmë” botën.

Këto orë të inkorporuara u lejojnë njerëzve të dinë se kur duhet ta shtypni pedalin e përshpejtuesit në një makinë para se drita të jetë e gjelbër dhe funksioni njohës së kohëzgjatjes na lejon gjithashtu të dimë saktësisht se kur duhet të nisim të këndojmë gjatë një kënge.

Dy “orët” e brendshme u zbuluan pasi ekspertët studiuan saktësinë e kohës paraprake mes njerëzve me sëmundjen e Parkinsonit.

Për më tepër, rezultatet e tyre sugjerojnë se nëse një nga këto orë nervore është gabim, tjetra mund të marrë kontrollin automatikisht.

“Ne kemi treguar se pacientët me degjenerim cerebral kanë një çrregullim në përdorimin e shenjave jo-ritmike, ndërsa ata me degjenerim të ganglioneve bazale të shoqëruara me sëmundjen e Parkinsonit kanë një çrregullim në përdorimin e shenjave ritmike”, tha autori i studimit, Richard Ivri.

Gjetjet e studimit, të publikuara online në revistën “Proceedings of the National Academy of Sciences”, ofrojnë një perspektivë të re rreth asaj se si njerëzit llogarisin kur ta bëjnë një lëvizje.

Postime të ngjashme

Mësoni arsyet pse duhet konsumuar një gotë ujë çdo mëngjes

S.B.

Sa i madh është rreziku i infektimit me koronavirus në natyrë?

S.B.

Vitamina B12 – arma më e fortë në luftën kundër sëmundjeve të rënda

S.B.

Parashikojnë edhe vdekjen: A e dini se çfarë janë sensorët e radarit dhe si mund të zbulojnë rrezikun nga goditja në tru dhe sulmi në zemër

S.B.

Loja ‘Tetris’: Pse duhet ta praktikoni dhe ndryshimet që jep në tru

S.B.

Humori i ndihmon shëndetit: Kush qesh, shpenzon kalori dhe forcon imunitetin

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...