Agjencia Zhurnal.mk
Kulturë

Humbin ‘gjurmët’ e Hasan Prishtinës, të vetmet kujtime muret e shtëpisë që nuk ekzistojnë më

Zhurnal Ads

Në rubrikën “Autokton” të gazetares Anila Ahmataj, në këtë pjesë të dytë mbi veprën dhe figurën e Hasan Prishtinës, u trajtua harresa dhe neglizhenca e shtetit ndaj figurës së tij. Çfarë ka ndodhur me Hasan Prishtinën pas vdekjes, fakte tronditëse dhe aktualitet i trishtë…

Historia dhe të dhënat e ndryshme mbi figurën e Hasan Prishtinës kanë krijuar një tymnajë te madhe. Qëndrojmë në sheshin qëndror të qytetit të Vushtrrisë, qytetarët vendas me ato dy fjalë të pakta që na rrëfejnë, na mbushin shpirtin plogështirë. I varfër rrtëfimi mbi figurën e Hasan Prishtinës. Banorë të lagjes “Polac” lagje në të cilën Hasan Prishtina erdhi rrethë 8 muajsh, na pohojnë se të vetmet kujtime ndaj tij janë gjurmët e mureve të shtëpisë që tashmë nuk ekzistojnë më.

Nipi i  Hasan Prishtinës rrëfen se babai i tij i ka lënë amanet, pas vdekjes se duhet ta vazhdojë luftën për ndriçimin  e veprës dhe figurës së Hasanit. Ai shprehet i mërzitur për gjithçka është lënë në harresë dhe pse figura e Hasan Prishtinës është e papërsëritëshme.

Por Hasan Prishtina ka jetuar kudo, ai kudo që ka jetuar ka lënë gjurmë, gjurmë të cilat është për të ardhur keq në ditët e sotme, nga ku aty ku është historiku i jetesës së tij janë ndërtuar objekte. Pluhuri i madh që ka zënë veprën e tij është vrastar i një kombi.
Janë disa banorë të cilët ruajnë me fanatizëm  objekte të shtëpisë së Hasan Prishtinës, pas shkatrrimit të saj,  por nga ana tjetër pohojnë se shtëpia ku jetoi dhe qëndroi Hasan Prishtina tashmë nuk ka asnjë gjurmë, madje kur afrohesh aty  ndeshesh me objekte dhe shtëpi që nuk dihet se si i kanë zaptuar. (BalkanWeb)

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Obama boton vëllimin e parë me kujtime

S.B.

“Dritë në rilindjen e Venecias”, skulptori Helidon Xhixha çel ekspozitën në Itali: Arti ia del mbanë gjithmonë

admin

Nga psikoza e turmës te rrëfimi për nënën, novelat e reja të Preç Zogajt

S.B.

“Fluturimi mbi Teatrin e Kosovës” me pyetje fundamentale në Qipro

admin

Institucionet kulturore ne Shkup frymojnë shqip

T E

Koncert për një dëgjues përtej përjetimit unik

admin
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...