Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Humbin jetën 11 persona gjatë një sulmi të armatosur në Nigeri

Gjatë një sulmi të armatosur të dielën në shtetin verior Katsina të Nigerisë, njëmbëdhjetë persona kanë humbur jetën, bëri të ditur policia.
Persona të armatosur mbërritën me motoçikleta pasdite në fshatin Tsatskiya, duke qëlluar me armë mbi banorët.

Njëmbëdhjetë banorë të fshatit humbën jetën në sulm, tre njerëz u plagosën dhe qindra u larguan nga shtëpitë e tyre.

Zëdhënësi i Policisë së shtetit Katsina, Isah Gambo, konfirmoi sulmin dhe tha se forcat e sigurisë janë dërguar në zonë.

Përdorimi i motoçikletave është ndaluar në disa shtete në Nigeri për shkak të sulmeve të fundit nga persona të armatosur.

Pjesa veriore e vendit të Afrikës Perëndimore është prekur nga një krizë shumëdimensionale që është e rrënjosur në tensionet e gjata midis grupeve etnike dhe fetare dhe përfshin sulme nga grupe kriminale dhe banditizëm.

Postime të ngjashme

Biden emëron Thomas Knids ambasador të SHBA-së në Izrael

Dafina Vidishiqi

Gjermania ka një kompjuter kuantik, Merkel e quan atë një “mrekulli”

Dafina Vidishiqi

Policët belgë që ruajtën Bidenin në Bruksel nga ndonjë sulm i mundshëm me dron – ata përdorën pushkë unike

Dafina Vidishiqi

Samiti Biden-Putin: Do të zgjasë deri në pesë orë në një vilë pa ushqim

Dafina Vidishiqi

Wuhan, flet për herë të parë shkencëtarja e lakuriqëve të natës, ja çfarë deklaron

Dafina Vidishiqi

Harris në Bruksel: Së bashku ta forcojmë demokracinë në botë

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...