Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Humbin jetën 4 persona me Covid pas zjarrit që shpërtheu në spitalin rumun

Katër pacientë vdiqën në një zjarr që shpërtheu në një spital të Covid në kryeqytetin rumun, Bukuresht. Ky është zjarri i dytë vdekjeprurës në një spital rumun në më pak se tre muaj.

Shërbimet e urgjencës evakuuan 102 pacientë nga spitali i goditur nga zjarri.

Zjarri, i cili u shua, shpërtheu rreth orës tre të mëngjesit në një nga ndërtesat e Spitalit Matei Bucks. Katër dhoma janë djegur dhe shkaku i zjarrit nuk dihet ende.

Ndërtesa e spitalit ku shpërtheu zjarri u ndërtua në vitin 1953 dhe është rinovuar plotësisht. Matei Bals është një nga spitalet më të mëdha dhe më të shpeshta të dhjamit në vend.

Në Rumani, gati 7,700 pacientë me Covid u shtruan në spital. Vendi ka regjistruar 721,513 raste me koronavirus dhe 18,105 vdekje.

Një zjarr shpërtheu në njësinë e kujdesit intensiv të Spitalit Piatra Neamut në nëntor, duke vrarë dhjetë vetë.

Edhe para pandemisë, sistemi shëndetësor i Rumanisë ishte nën një presion të madh për shkak të korrupsionit, mungesave dhe politizimit të menaxhimit. Rumania, shkruan Reuters, ka infrastrukturën më pak të zhvilluar shëndetësore në BE. Shteti ka ndërtuar një spital në 30 vitet e fundit, shpenzon më pak në kujdesin shëndetësor të të gjithë anëtarëve të BE-së dhe dhjetëra mijëra mjekë dhe infermierë kanë emigruar nga vendet.

Postime të ngjashme

Turqia evakuon turistët e tronditur nga zjarret në Bodrum

D V

Prokurorët kryesorë amerikanë goditen nga hakerët, dyshohet se janë rus

D V

Mijëra persona protestojnë në Francë kundër pasaportës shëndetësore të COVID-19

D V

Vaksina ruse ‘Sputnik V’, problemi më i ri i Italisë

D V

Shkon në gjashtë numri i viktimave nga zjarret në Turqi

D V

Erdogan: Vazhdojnë përpjekjet për shuarjen e 14 zjarreve pyjore

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...