Agjencia Zhurnal.mk
Auto

Humble One do të jetë SUV i parë me energji diellore

Humble Motors është një fillestar nga Kalifornia me një synim shumë të lartë.

Kompania, e themeluar në vitin 2020, planifikon të fillojë prodhimin e SUV-it të parë që përdor energjinë diellore për shtytje deri në vitin 2024. Një vit më vonë, kopjet e para do t’u dorëzohen klientëve, transmeton Telegrafi.

Para së gjithash, Humble One garanton një distancë elektrike prej 800 km.

Sigurisht, makina do të pajiset me një gamë të tillë nga bateritë e mëdha, ndërsa epiteti i një makine diellore do të sigurojë pak më pak se 7.5 metra katrorë panele diellorë.

Pritet që energjia diellore të sigurojë një diapazon deri në 100 km në ditë.

Faktorë të tjerë që kontribuojnë në intervalin e premtuar janë masa e minimizuar dhe aerodinamika superiore. Përmendet një koeficient i rezistencës së ajrit 0.25. Nga ana tjetër, fuqia elektrike jep maksimumin mbi 1.000 kuaj fuqi.

Nëse dëshironi të merrni pjesë në krijimin e kësaj makine, ju mund të merrni vendin tuaj në listën e rezervimeve për vetëm 300 dollarë me një garanci të kthimit të parave nëse ndërroni mendje.

Çmimi është i njohur gjithashtu, dhe do të jetë një shumë e konsiderueshme 109,000 dollarë, e cila është në nivelin e prodhuesve të vendosur të kalibrit Tesla Motors.

Postime të ngjashme

Fordi nis prodhimin e versionit të ri të veturës më të shitur në SHBA

S.B.

Volkswageni paralajmëron dy modele të reja elektrike

S.B.

Shitjet e automjeteve BMW në maksimumin historik

R Zh

Shitjet e veturave në Gjermani rriten me 36% në mars

S.B.

Qëndronte i “konservuar” për 35 vjet, zbulohet një Porsche super i rrallë – një makinë që përmbante një mrekulli të vërtetë

S.B.

Djali me një Lamborghini Urus kërcen mbi një Lamborghini Aventador

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...