Agjencia Zhurnal.mk

Hyperion XP-1, supervetura që shpejtësinë 100km/orë e arrin për 2.2 sekonda

Kompania Hyperion Motors nga Kalifornia, sot zyrtarisht ka prezantuar veturën e saj supersportive XP-1.

Debutimi i kësaj veture supersportive është dashur të mbahej gjatë muajit prill në panairin e automjeteve në New York, por ky panair është anuluar për shkak të pandemisë me koronavirus.

Hyperion XP-1 vjen me sistemin hidrogjen-elektrik dhe kjo veturë me dy ulëse, falë strukturës së lehtë, peshon vetëm 1,031 kilogramë, transmeton KOHA. Sipas kompanisë, me vetëm një mbushje me hidrogjen kjo superveturë mund të kalojë deri në 1,635 kilometra.

Gjithashtu, XP-1 shpejtësinë nga 0 deri në 100 kilometra në orë e arrin për 2,2 sekonda ndërsa atë maksimale deri në 356 km/h.

Prodhimi i Hyperion XP-1 pritet të fillojë nga viti 2022 dhe planifikohet që të prodhohet në seri të kufizuar prej vetëm 300 njësish.

Marketing 2/1

Marketing 2/2

Marketing 2/1

Marketing 2/2

S.B.

Lajmet e fundit

Loading...