Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

‘I çmendur dhe djall’: Bill Gates i befasuar nga komplotet pandemike

Bashkëthemeluesi i Microsoft u kthye në filantrop Bill Gates thotë se ai është habitur nga vëllimi i teorive të konspiracionit “të çmendura” dhe “të liga” rreth tij që përhapen në mediat sociale gjatë pandemisë COVID-19, por tha të mërkurën ai do të dëshironte të eksploroja se çfarë qëndron pas tyre.

Në një intervistë me Reuters, Gates tha se miliona postime në internet dhe “teori të çmendura komploti” rreth tij dhe rreth ekspertit të lartë të sëmundjeve infektive amerikane Anthony Fauci ka gjasa të ishin kapur pjesërisht për shkak të kombinimit të një pandemie virale të frikshme dhe ngritjes së shoqërisë mediatike, transmeton Telegrafi.

“Askush nuk do ta kishte parashikuar që unë dhe Dr. Fauci do të ishim kaq të shquar në këto teori vërtet të liga”, tha Gates.

“Jam shumë i befasuar nga kjo. Shpresoj se kjo të zhduket”.

Gates, një miliarder i cili dha dorëheqjen si kryetar i Microsoft Corp në vitin 2014, përmes fondacionit të tij filantropik Bill dhe Melinda Gates ka angazhuar të paktën 1.75 miliardë dollarë në përgjigjen globale të pandemisë COVID-19. Kjo përfshin mbështetje për disa prodhues të vaksinave, diagnostifikimit dhe trajtimeve të mundshme.

Që kur pandemia filloi një vit më parë, miliona konspiracione janë përhapur në internet, duke nxitur dezinformata rreth coronavirusit, origjinës së tij dhe motiveve të atyre që punojnë për ta luftuar atë.

Ato përfshijnë pretendime se Fauci dhe Gates krijuan pandeminë për të provuar dhe kontrolluar njerëzit, se ata duan të përfitojnë nga përhapja e virusit dhe se ata duan të përdorin vaksinat për të futur mikroçipa të gjurmueshëm në njerëz.

“Por a i besojnë vërtet njerëzit ato gjëra”?, pyeti Gates.

“Ne me të vërtetë do të duhet të edukohemi për këtë gjatë vitit të ardhshëm”.

Gates vlerësoi Fauci dhe Francis Collins, kreun e Instituteve Kombëtare të Shëndetit të SHBA-së, si “njerëz të zgjuar” dhe “njerëz të mrekullueshëm”, dhe tha se priste me padurim t’i shihte ata në gjendje të punonin në mënyrë efektive dhe të flisnin të vërtetën nën administratën e re të Presidentit Joe Biden .

“Unë jam i ngazëllyer për ekipin që Biden ka zgjedhur për të trajtuar krizën shëndetësore”, tha Gates.

Gates tha se ishte gjithashtu i kënaqur që nën Biden, Shtetet e Bashkuara u bashkuan përsëri me Organizatën Botërore të Shëndetësisë dhe “që ai ka emëruar njerëz të zgjuar dhe fakti që Dr. Fauci nuk do të largohet e ka gëzuar atë”.

Postime të ngjashme

Pas fotos së ëmbël të ditëlindjes së George fshihet pikëllimi i Kate Middleton

D V

Shikoni mirë dhe zbuloni nëse keni një çrregullim të rrezikshëm!

D V

Fotot e dasmës; Mbesa e Dianës martohet me milionerin 62-vjeçar

D V

Zbulohen për herë të parë sekretet e bërthamës së Marsit

D V

E pazakontë, babai i Meghan Markle do të hedhë në gjyq të bijën dhe princ Harryn për këtë arsye

D V

Ajo vendosi kamera në dhomë për të parë macet, por filmoi pronarin: Ai hyri në dhomën e gjumit dhe nuhati veshjet e saj

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...