Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

I gjatë deri në 270 metra, asteroidi fluturoi afër Tokës

Asteroidi 2010 FR kaloi planetin tonë në një distancë të sigurt këtë mëngjes.

Të diel në mëngjes, asteroidi 2010 FR fluturoi i sigurt afër Tokës. Me një distancë rreth 7.5 milionë kilometra ose 19 herë distancën hënore, nuk kishte rrezik akut të ndikimit, transmeton Telegrafi.

Astronomët vlerësojnë se madhësia e trupit qiellor është ndërmjet 120 dhe 270 metra. Distanca më e afërt me Tokën ishte në 10:38 të mëngjesit me kohën evropiane.

NASA e ka futur asteroidin në listën e “objekteve potencialisht të rrezikshme”. Arsyeja për këtë është se edhe ndryshime të vogla në orbitë mund të sjellin objekte të tilla në një kurs përplasjeje me tokën.

Disa ditë më parë, asteroidi u zbulua dhe u fotografua nga Project Virtual Telescope.

Vetëm në mes të gushtit një tjetër asteroid bëri tituj në të gjithë botën.

Më 16 gusht 2020, trupi qiellor 2020 QG fluturoi aq afër Tokës sa asnjë asteroid tjetër më parë.

Distanca në planetin tonë ishte vetëm 2,950 kilometra.

Postime të ngjashme

NASA nxjerr një imazh spektakolar nga planeti Mars

S.B.

Një grua u arrestua në SHBA pasi refuzoi t’i kthente 1.2 milionë dollarë që i ishin depozituar gabimisht

S.B.

21-vjeçari krijon shijen e veçantë të kafesë

S.B.

Një burrë po riparonte një motor të veturës gjersa dikush tjetër po e ngiste atë

S.B.

Një astronaute grua, për herë të parë në Emiratet e Bashkuara Arabe

S.B.

Gjaku i zogjve funksionon si sistem ngrohjeje në dimër

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...