Agjencia Zhurnal.mk
Kulturë

Ibrahim Kodra piktori me i madh shqiptar (Video)

Piktori Ibrahim Kodra ka lindur në fshatin Ishëm të Durrësit, më 22 prill të vitit 1918.

Në vitin 1938 ai arriti të shkojë në Milano falë një burse, dhe u regjistrua në Akademinë e Arteve të bukura.

Ai ishte aq i mirë në veprat e tij saqë kishte marë edhe koment nga vet piktori i famshëm Pablo Pikaso, i cili i kishte thënë se vet firma e tij ka qenë vizatim si veprat e tij.

“Edhe firma juaj është një vizatim si veprat e tua”, ka qenë komenti i Pikasos.

Dy nga njerëzit që i kanë qëndruar më afër deri në fund të jetës kanë qenë Fatos Fasliu dhe bashkëshortja e tij Luljeta.

Fasliu për Opinion ka treguar si e ka realizuar veprën më të rëndësishme të tij “Shqipëria fantastike”, në vitin 1997. Ai tregon edhe për mbështetjen që i ka dhënë Kodra shoqatës së tij kulturore të hapur në Milano.

Për jetën dhe veprat e tij, më tepër ndiqni videon më poshtë:

Postime të ngjashme

“Shqiponjat” marshojnë në Shkup! Qindra motoçikleta vërshojnë rrugët

D V

Blerim Bexheti: Komuna e Sarajit çdoherë do mbështesë aktivitetet kulturore

R Zh

Koncert i Inva Mulës dhe Genc Tukiqi sonte në “Verën e Ohrit”

D V

Katër artistë bëhen bashkë për ti kënduar Shkupit

R Zh

Biblioteka e Natyrës, ideja e bukur e të rinjve korçarë për të përqafuar botën e letërsisë

D V

Folk Fest trazoi atmosferën e Shkupit

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...