Agjencia Zhurnal.mk
Shëndetësi

Ilaçet nga bima që mund të mposhtin koronavirusin

Një ilaç antivirus me prejardhje bimore mund të jetë “shumë i efektshëm” në trajtimin e koronavirusit – dhe gjithashtu mund të ndihmojë në luftën kundër pandemive të ardhshme, sipas një studimit të ri në Mbretërinë e Bashkuar.

Studiuesit në Universitetin e Nottingham zbuluan se spektri i gjerë “thapsigargin” antivirus që nxirret nga bima Thapsia, nuk është vetëm shumë efektiv kundër COVID-19, por edhe kundër një koronavirusi të ftohtë të zakonshëm të quajtur virusi syncytial i frymëmarrjes dhe gripit A, raportoi Eurekalert.

“Përderisa jemi akoma në fazat e hershme të hulumtimit për këtë antivirus dhe ndikimin e tij në mënyrën se si mund të trajtohen viruse të tilla si COVID-19, këto zbulime janë jashtëzakonisht të rëndësishme”, tha profesori Kin-Choë Chang, i cili drejtoi studimin së bashku me kolegët në Agjencinë e Shëndetit të Kafshëve dhe Bimëve, Universiteti Bujqësor i Kinës dhe Instituti Pirbright.

“Pandemia aktuale thekson nevojën për antivirus efektive për të trajtuar infeksionet aktive, si dhe vaksinat, për të parandaluar infeksionin,” tha ai.

Shkencëtarët zbuluan se barnat antiviruse, në doza të vogla, shkaktojnë një përgjigje imune “shumë efektive” kundër tre tipave kryesore të viruseve të frymëmarrjes njerëzore, përfshirë COVID-19. Ndërsa thapsigargin, i cili është testuar në kancerin e prostatës, është efektiv kundër infeksionit të viruseve kur përdoret para ose gjatë infeksionit aktiv, sipas studimit. Ai barë është në gjendje të parandalojë një virus që të bëjë kopje të reja të vetvetes në qeliza për të paktën 48 orë pas një ekspozimi të vetëm 30 minutash, sipas studimit.

“Megjithëse nevojitet më shumë testim, zbulimet aktuale tregojnë fuqimisht se thapsigargin dhe derivatet e tij po premtojnë trajtime kundër COVID-19 dhe virusit të gripit dhe kanë potencialin të na mbrojnë kundër pandemisë tjetër të Sëmundjes X”, tha Chang.

Postime të ngjashme

Fruta e ëmbël dhe me lëng mund të lehtësojë inflamacionin, të ulë kolesterolin dhe presionin e gjakut

D V

Kjo shenjë e demencës mund të shfaqet 16 vjet para diagnozës

D V

Pijet që përmirësojnë shëndetin e zemrës

D V

Tri ilaçe befasuese në shtëpi për dhimbjet e këmbëve që qetësojnë dhimbjet shpejtë

D V

Nëse veproni kështu kurrë nuk do t’ju vijë era djersë!

D V

Përfitime shëndetësore që nuk i prisni nga frutat më të famshme të verës

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...