Agjencia Zhurnal.mk
Shëndetësi

Ilaçi më i mirë për djegiet nga dielli gjindet në kuzhinën tuaj

Djegia nuk është aspak e bukur, në fakt është tepër e dhimbshme, por për fat të mirë mund të jeni në gjendje të qetësoni pickimin dhe të shmangni dëmtimet e qëndrueshme falë një lënde kuzhine që keni në dollapin tuaj: mjaltë.

Mund të duket e çuditshme të përdorni mjaltë për ndonjë gjë tjetër përveç ëmbëlsimit të ushqimit dhe pijeve, por është mbështetur si një ilaç shtëpiak për probleme të lëkurës si djegiet nga dielli për shekuj falë vetive të saj shëruese.

Keni nevojë për prova? Një studim i botuar vitin e kaluar nxjerr në pah mënyrën se si mjalti vepron si një anti-bakterial natyral, anti-inflamator, antioksidant dhe dezinfektues kur aplikohet lokalisht.

Autorët e studimit gjithashtu vunë në dukje se mjalti manuka, i cili prodhohet nga bletët që polenizojnë shkurre specifike në Zelandën e Re, ka të gjithë ata faktorë të dobishëm në një përqendrim pak më të lartë.

Mirë, edhe pse me shumë përfitime, ideja e përhapjes së mjaltit ngjitës dhe të butë në të gjithë lëkurën tuaj ndoshta ende nuk tingëllon aq tërheqëse. Mund të bëhet pak e çrregullt – por gjithashtu, është e vlefshëm kur ndjeni se nxehtësia e dhimbshme fillon të zhduket menjëherë!

Dhe pavarësisht nga errësira fillestare, është gjithashtu me të vërtetë e lehtë të lahesh në dush. 

Postime të ngjashme

Njihuni me zgjidhjet më të shpejta kur ju djeg kandili i detit

D V

Ky aktivitet argëtues zvogëlon rrezikun e vdekshmërisë tek të rriturit e moshuar me 35 për qind

D V

Shenjat fillestare të sklerozës

D V

Mjekja paralajmëron të mos merrni aspirinë pa recetë mjekësore – mund të lindin komplikime serioze

D V

Truri është në gjendje të formojë lidhje të reja midis qelizave të veta

D V

Reagimi i organizmit tonë kur nuk jemi aktivë sa duhet

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...