Agjencia Zhurnal.mk
Shëndetësi

Ilaçi që kemi të gjithë në shtëpi në mënyrë efektive zgjidh problemin e kariesit

.Sipas një studimi, aspirina mund të shërojë prishjen e dhëmbëve pa trajtim shtesë dentar

Aspirina më e zakonshme mund të inkurajojë vetëriparimin e dhëmbëve, thuhet në hulumtim.

Ilaçi, i cili është i qasshëm për të gjithë, ndihmon strukturën e dhëmbit të dëmtuar nga kariesi dhe fillon procesin e vetëshërimit, thuhet në hulumtimin e Universitetit të Belfastit.

Ekziston një potencial i madh për të ndryshuar qasjen në një nga sfidat më të mëdha dentare të sotme.

Rezultatet treguan se konsumimi i aspirinës nxit vetëshërimin e dhëmbëve.

Ky lloj i trajtimit jo vetëm që mund të zgjasë jetën e dhëmbëve, por gjithashtu të inkurajojë kursime të mëdha në stomatologji – thotë dr. El Karim.

Kërkimet tregojnë se doza të vogla të aspirinës “rrisin ndjeshëm” riparimin e mineraleve që sigurojnë forcë dhe funksionim të dhëmbëve.

Gjithashtu, aspirina stimulon qelizat burimore të dhëmbit për të rigjeneruar strukturën e tij.

Postime të ngjashme

Katër simptoma të një tiroideje joaktive

Dafina Vidishiqi

Ilaçi më i mirë për djegiet nga dielli gjindet në kuzhinën tuaj

Dafina Vidishiqi

Kjo është barishtja që zvogëlon rrezikun e kancerit dhe parandalon plakjen e trurit

Lea Muslija

BRITANIA E MADHE DO TË APLIKOJË DOZË TË TRETË PËR TË GJITHË TË VAKSINUARIT

Lea Muslija

Kura me mjaltë dhe limon për problemet me tretjen

Lea Muslija

Mbijeton foshnja që lindi në muajin e pestë, feston 1 vjetorin e lindjes

Lea Muslija

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...