Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Ilir Meta uron presidentin Pendarovski për 29 vjetorin e pavarësisë së Maqedonisë së Veriut

Shkup/Tiranë, 8 shtator – Zhurnal.mk – Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta, sot përmes një telegrami ka uruar presidentin e Republikës së Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, ditën e pavarësisë së Maqedonisë, informon Zhurnal.

Në 29 vjetorin e pavarësisë, Meta shprehet se për të është kënaqësi që në emër të popullit dhe në emrin e tij, t’i përcjellë urimet më të përzermërta për gjithë qytetarët e vendit.

Meta konsideron se falë vizionit dhe interesave të përbashkëta europiane dhe euroatlantike, në tre dekadat e fundit dy vendet kanë ndërtuar marrdhënie shumë të mira fqinjësie dhe të bashkëpunimit në të gjith fushat.

Sipas tij, të gjitha këto kanë luajtur rol të rëndësishëm në marrdhëniet ndëretnike mes maqedonasve dhe shqiptarëve.

Në vijim keni dhe urimin e Metës për 29 vjetorin e pavarësisë së Maqedonisë së Veriut:

https://www.facebook.com/ilirmetazyrtar/photos/a.1479540228758912/3330076960371887/?type=3&theater

Postime të ngjashme

Rinkeviçs pas takimit me Dimitrovin: Shpresoj se Maqedonia e Veriut do të jetë anëtarja e 28-të e BE-së

R Zh

Kuvendi e përfundoi debatin për Projektligjin një pjesë e Malit Sharr të shpallet Park nacional

R Zh

Gjykata Civile dhe Penale Shkup do të përforcohen me nga tre gjyqtarë, vendosi Këshilli Gjyqësor

R Zh

Gjermania kategorikisht kundër ndryshimit të kufijve në Ballkanin perëndimor

Z H

39 viktima dhe 603 raste të reja me Covid në Maqedoni

Z H

Universiteti i Tetovës së bashku me Ambasadën e SHBA-ve në vendin tonë dhe Këndin Amerikan në Tetovë shënuan Ditën e Planetit Tokë

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...