Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Imazhe të reja të Marsit nga sonda Tianwen-1

Administrata Kombëtare Hapësinore e Kinës (CNSA) publikoi të premten dy imazhe të reja të Marsit marrë nga sonda kineze “Tianwen-1”.

Nga imazhet duket Marsi në formë gjysmëhëne me një strukturë të qartë të sipërfaqjes.

Kur sonda “Tianwen-1” ishte 11 mijë km larg Marsit në anën e largët të planetit, ajo realizoi me sukses marrjen e fotove panoramike të planetit të kuq me një aparat fotografik me qartësi të mesme.

Sonda “Tianwen-1” ka funksionuar në orbitën e “parkimit” rreth Marsit për një muaj. Kamera me qartësi të lartë, kamera me qartësi të mesme, spektrometri mineral dhe ngarkesat e tjera në bord u ndezën radhazi për të kryer eksplorimin në Mars dhe për të marrë të dhëna shkencore, sipas CNSA-së.

Postime të ngjashme

Shkarkohet ministri malazez që mohoi gjenocidin serb në Bosnje

Dafina Vidishiqi

Parlamenti i Malit të Zi votoi Rezolutën mbi Srebrenicën

Dafina Vidishiqi

Dhoma e Përfaqësuesve voton për t’i dhënë fund autorizimit për luftën në Irak

Dafina Vidishiqi

Amerika do të investojë 3.2 miliardë dollarë për të zhvilluar tableta kundër COVID-19

Dafina Vidishiqi

Gjykata e Karolinës së Jugut ndalon dy ekzekutime derisa “skuadra e pushkatimit të jetë në dispozicion”

Dafina Vidishiqi

Vdes themeluesi i shtetit të Zambisë, ish-presidenti Kaunda

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...