Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë Maqedoni

Imazhe të rralla të derportimit të shqiptarëve të Kosovës gjatë luftës në 1999

Me rastin e 22 vjetorit të përfundimit të luftës 1998-1999, Fondacioni Kosova Exodus99 ka prodhuar një video 2 minutash në të cilën ilustrohet përmes fotografive të Asllan Krasniqi dëbimi i afro 1 milion shqiptarëve nga Kosova në pranverën e vitit 1999. 

Përmes 39 fotografive ilustrohet dëbimi, arritja e të dëbuarve në Maqedoni e Shqipëri, qëndrimi i tyre në kampet e refugjatëve në këto dy shtete, si dhe kthimi i tyre në vendlindje pas përfundimit të luftës ( 12 qershor 1999), kur edhe u mposhtë ushtria e Serbisë dhe ajo u largua nga Kosova përfundimisht. 

Linkun e videos mund ta gjeni këtu:  

Postime të ngjashme

Ministria e Arsimit pa detaje për vitin e ri shkollor në shtator

Zekirija Haxhiu

VMRO: Kompromisi për gjuhën, tradhti kombëtare

Zekirija Haxhiu

19 raste të reja dhe 2 viktima nga Covid

Zekirija Haxhiu

Këshilli i BE-së me mbështetje të madhe për propozimin portugez

Zekirija Haxhiu

Kryesia e Kuvendit nis mbledhjen e radhës

Bekim Laçi

Afro 130 mijë vaksina anti-Covid janë dhënë në Kosovë

Bekim Laçi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...