Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

Imazhet e tmerrshme të ‘dushit me akull’, më i keqi në 30 vjet në Siberi

Sipas autoriteteve të Vladivostok, stuhia shkaktoi ndërprerje të energjisë për rreth 150,000 njerëz dhe kaos në sistemin e transportit.

Edhe pse i ftohti është diçka që banorët e Rusisë janë mësuar, banorët e qytetit të Vladivostok kanë përjetuar një nga fenomenet më të ashpra në 30 vjet që nga java e kaluar, kur ata u goditën nga një stuhi shiu të ngrirë, transmeton Telegrafi.

Kjo bëri që rrugët, automjetet dhe infrastruktura tjetër të mbuloheshin nga një shtresë e dendur akulli.

Fenomeni filloi më 19 nëntor në rajonin e Primorsky , në ekstremin lindor të Rusisë. Më pas, autoritetet shpallën një gjendje të jashtëzakonshme në të gjithë qytetin e Vladivostok, pasi gati 150,000 shtëpi ishin pa energji  Për më tepër, kaosi gjithashtu u shfaq në sistemin e transportit.

Pas këtyre shirave, Ministria lokale e Emergjencës, ushtria dhe Flota e Paqësorit filluan mobilizime të forta në përpjekje për të normalizuar situatën. Edhe kreu i shërbimit rajonal meteorologjik, Boris Kubay, e përshkroi këtë stuhi si një “vrull të fortë që thyen gjithçka”.

I njëjti zyrtar shpjegoi se është një nga emergjencat më të vështira të motit që kanë përjetuar në rajon në kohët e fundit. “Kanë kaluar 30 vjet që kur e pamë këtë”, komentoi ai përmes një deklarate.

Këto shira të ngrirë gjithashtu patën efekte të pafavorshme në institucionet shëndetësore të qytetit, pasi sipas informacionit nga media lokale, disa spitale të Vladivostok, përfshirë edhe një që trajton pacientë me COVID-19, e panë të nevojshme përdorimin e gjeneratorëve për furnizimin me energji elektrike.

Megjithëse autoritetet prisnin që akulli të shkrihej ndërsa ditët kalonin dhe shërbimet mund të riktheheshin, që nga e hëna, 23 nëntor, situata nuk ishte përmirësuar në disa rrethe, të tilla si Pervomaiski, ku 69,000 njerëz mbetën pa energji elektrike.

Për shkak të akullit, autoritetet vendosën të mbyllnin Urën e ishullit Russki, kështu që njerëzit përdorin një traget për të kaluar ngushticën e Bosforit Lindor. Tani për tani, zjarrfikësit kanë përdorur ujë të nxehtë për të pastruar akullin nga toka dhe pritet të përfundojnë këto detyra më 25 nëntor.

Ndër efektet e tjera që ndodhën për shkak të kësaj stuhie të akullt, bie në sy vonesa në fluturime dhe trena, përfshirë shërbimin hekurudhor trans-siberian me famë botërore, i cili është përgjegjës për lidhjen e Vladivostok me Moskën.

Ky fenomen ka marrë gjithashtu jetë njerëzish, siç është ajo e një 60-vjeçari, i cili u gjet i ngrirë të premten në mëngjes në oborrin e Katedrales Pokrovsky, në qendër të qytetit Vladivostok. Policia konfirmoi se nuk kishte gjurmë të vdekjes së dhunshme në trupin e tij. /Telegrafi/

Postime të ngjashme

Një grua lë punën e saj për ta kthyer një furgon të vjetër në “shtëpinë e saj të ëndrrave”

Dafina Vidishiqi

Kongresmeni amerikan harron që ka kamerën e ndezur – tregon se nuk kishte pantallona gjatë një takimi virtual

Dafina Vidishiqi

Të jetuarit sipas mënyrës Zen – 5 gjëra që duhet të dini

Lea Muslija

16 shtetet që kanë nisur të përdorin pasaportën COVID për të udhëtuar në BE

Lea Muslija

Video që lexon buzët e Kate dhe zbulon si i thërret ajo vjehrrit të saj, princit Charles

Lea Muslija

Miliarder, udhëtar apo model? Çfarë bëri krijuesi i Telegram që e futi në telashe me agjencinë e intelegjencës ruse?

Lea Muslija

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...