Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Imuniteti i tufës ‘nuk është një opsion’, paralajmëron OBSH – ndërsa rastet me coronavirus vazhdojnë të rriten

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka “shkuar një hap më tej” për të mbyllur idenë e lejimit të COVID-19 të përhapet në mënyrë që të arrihet imuniteti i tufës, duke e quajtur idenë “shkencërisht dhe etikisht problematike”.

Sipas Euronews, përcjell Telegrafi, me rastet, shtrimet në spital dhe vdekjet në rritje në të gjithë Evropën dhe pjesën tjetër të botës, Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus, sfidoi idenë e synimit të imunitetit të tufës pa vaksinime.

“Imuniteti i tufës është një koncept i përdorur për vaksinimin, në të cilin një popullatë mund të mbrohet nga një virus i caktuar nëse arrihet një prag i vaksinimit”, citohet të ketë thënë ai gjatë një konference për shtyp.

“Me fjalë të tjera, imuniteti i tufës arrihet duke mbrojtur njerëzit nga një virus, jo duke i ekspozuar ata ndaj tij”.

“Asnjëherë në historinë e shëndetit publik, imuniteti i tufës nuk është përdorur si një strategji për t’iu përgjigjur një shpërthimi, e lëre më një pandemi”, ka shtuar ai.

Ndryshe më shumë se një milion njerëz kanë vdekur në të gjithë botën që nga koha kur zyra e OBSH-së në Kinë raportoi shpërthimin e sëmundjes në fund të dhjetorit.

Dhe tanimë shumë vende po vendosin në mënyrë të vazhdueshme kufizimet në vend, për të përmbajtur një valë të dytë të shpërndarjes së virusit.

Postime të ngjashme

Avioni bën ulje të detyruar në Sofje! Pasagjeri sulmoi stjuardesën dhe…

T E

Frika nga protesta e grave, Pallati Presidencial rrethohet me barrikada para 8 marsit

T E

Tërmet tjetër me madhësi 4.2 të shkallës Rihter “trondit” Larisën

T E

Piloti fik motorrët e avionit me 101 persona në bord, tmerrohen pasagjerët

T E

Mianmar, forcat e sigurisë hapin zjarr, bëjnë bastisje

T E

Pronari merr peng qiraxhijtë e padëshiruar, i lidh e i hedh dhjetra km larg

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...