Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

Inagurohet në Dubai, shatërvani më i madh në botë

Zhurnal Ads

Me drita shumënjgyrëshe dhe ujin që ngrihet në qiell, të enjten mbrëma, është inauguruar atraksioni më i ri dhe më uniku në mbarë Emiratet e Bashkuara Arabe, që ka siguruar menjëherë edhe rekordin botëror Guinness, si shatërvani më i madh në botë.

Ai ndodhet në Dubai dhe quhet “Shatërvani Palmë”.

Zbulimi dhe inaugurimi u bë gjatë një transmetimi live. Ai zë një hapësirë prej 14 mijë metrash katrorë dhe e veçanta është se përbëhet nga uji i kripur i detit.

128 qitëset e ujit, e çojnë atë deri në 105 metra lart.

E zbukuruar me mbi 3 mijë drita led për të ndriçuar km larg, shatërvani i Dubait theu kështu rekordin që e mbante shatërvani i Koresë së Jugut.

Ai do të jetë i hapur për publikun në çdo ditë të vitit, pa pagesë. çdo 30 minuta, shatërvani është projektuar të lëshojë muzikë, shoqëruar me një kërcim të vetë ujit që ngrihet në qiell.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Rrahje në aeroplan pasi një pasagjer refuzoi të mbante maskën

admin

Pishina ‘më e thellë në botë’ hapet në Poloni

S.B.

14 vjeçari vodhi makinën e të atit për tu larguar me të dashurën e tij – u gjetën 2 mijë kilometra larg

S.B.

Sa është paga vjetore e një astronauti?

S.B.

Vetitë e fuqishme të rukolës në organizëm

T E

Kjo vilë pritet të shitet më së shtrenjti në ndonjë ankand

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...