Agjencia Zhurnal.mk
Bota

India konfirmon mbi 200 mijë raste me koronavirus për shtatë ditë rresht

Autoritetet shëndetësore në vend janë duke u munduar që të sigurojnë furnizimet në oksigjen në spitalet e kryeqytetit Delhi, ndërsa vala e dytë e epidemisë po çon sistemin shëndetësor në prag të kolapsit.

Indai konfirmoi më shumë se 200 mijë të infektuar me koronavirus në ditën e shtatë radhazi.

Autoritetet shëndetësore në vend janë duke u munduar që të sigurojnë furnizimet në oksigjen në spitalet e kryeqytetit Delhi, ndërsa vala e dytë e epidemisë po çon sistemin shëndetësor në prag të kolapsit.

India, vendi i dytë më i populluar në botë, po raporton numrin më të lartë të rasteve të reja ditore në botë dhe po i afrohet një piku prej rreth 297,000 rastesh në një ditë, pik që SHBA e arriti në janar.

Qeveria e Delhit lëshoi një thirrje për ndihmë në mediat sociale, duke thënë se spitalet kryesore qeveritare kishin oksigjen të mjaftueshëm vetëm për 24 orë, ndërsa në ato private kishte sasi vetëm për katër ose pesë orë.

Postime të ngjashme

OBSH:COVID-19 duhet të ndalet para se të dalin variante më vdekjeprurëse

D V

Disa persona të vdekur nga vërshimet në Bangladesh

D V

Katër persona të vdekur nga zjarret pyjore në Turqi

D V

Qindra persona evakuohen nga Afganistani në SHBA

D V

Raportohet se varianti Delta përhapet sikurse lia e dhenve

D V

Biden kërkon që secilit person të vaksinuar t’i ndahen 100 dollarë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...