India pritet të investojë një trilion dollarë në zhvillimin teknologjik

Më shumë se dy dekada më parë, India filloi transformimin e saj në një fuqi globale të IT-së, duke krijuar një epokë të pasurisë dhe krijimit të vendeve të punës që nuk ishin parë kurrë më parë në vend.

 

Tani, ekonomia e tretë më e madhe e Azisë është gati për kufirin tjetër të madh në teknologji: Ardhja me një brez të ri të kompanive softuerike si Zoom ose Slack.

Pandemia COVID-19 ka detyruar biznesin në të gjithë botën të bëjë investime të mëdha në infrastrukturën dixhitale, duke çuar më tej ndikimin e kompanive që ofrojnë softuer si shërbim, ose SaaS. Bizneset shpenzuan një shtesë prej 15 miliardë dollarësh në javë vitin e kaluar në teknologji, ndërsa u përpoqën të krijonin mjedise të sigurta të punës në distancë, sipas një sondazhi të KPMG, raporton cnn.

Kompanitë SaaS ofrojnë aplikacione të bazuara në ueb që kujdesen për gjithçka, nga sa i sigurt është softueri deri në atë se sa mirë funksionon. Disa nga kompanitë më të njohura në botë SaaS përfshijnë Zoom (ZM), SAP Concur dhe Salesforce (CRM), behemothin amerikan që zotëron aplikacionin e mesazheve në vendin e punës Slack.

Industria e softuerit të Indisë si shërbim mund të ketë një vlerë prej 1 trilion dollarë deri në vitin 2030 dhe të krijojë gati gjysmë milioni vende të reja pune, sipas një raporti të fundit të përpiluar nga firma konsulente McKinsey & Co dhe SaaSBoomi, një bashkësi e liderëve të industrisë.

Ka gati një mijë kompani të tilla në Indi, nga të cilat 10 janë njëbrirësh, ose fillestarë me vlerë të paktën 1 miliard dollarë, thuhet në raport. Freshworks u themelua më shumë se një dekadë më parë në qytetin jugor indian të Chennai. Ashtu si Salesforce, ai siguron softuer për të ndihmuar kompanitë të menaxhojnë marrëdhëniet me klientët e tyre.

Është gjithashtu njëbrirëshi më i vjetër i Indisë në këtë sektor, pasi ka mbledhur fonde nga investitorë të tillë si Tiger Global dhe Accel, dhe ka më shumë se 50,000 klientë. Kompania u vlerësua për herë të fundit në 3.5 miliardë dollarë në një raund financimi të vitit 2019, sipas firmës së të dhënave Tracxn.

Firmat e tjera indiane SaaS kanë gjetur tërheqje duke u përqendruar në bizneset e ngrohta. Zenoti, për shembull, është një njëbrirësh që ndërton softuer për industrinë e banjës dhe salloneve të bukurisë.

Nga 10 unicorns SaaS të Indisë, gjashtë arritën atë moment historik në vitin 2020, dhe investitorët në të gjithë botën po i kushtojnë vëmendje. Vitin e kaluar, investitorët hodhën 1.5 miliardë dollarë në kompanitë indiane SaaS, katër herë më shumë se në 2018 ose 2019, sipas raportit të SaaSBoomi. 

Related posts

Xiaomi Mi Mix 4 do të vijë me kamerë të padukshme nën ekran!

D V

Premiera e telefonave të rinj “fleksibël” nga Samsung është më 11 gusht

D V

Teknologji e re e leximit për personat e verbër dhe me shikim të dobësuar në bibliotekat e Vjenës

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More