Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

India propozon ligj për të ndaluar kriptovalutat

India planifikon të prezantojë një ligj për të ndaluar kriptovalutat private si bitcoin dhe të ngjashme, dhe të sigurojë një kornizë ligjore për krijimin e një monedhe zyrtare dixhitale gjatë seancës aktuale të buxhetit në parlament.

Në agjendën e botuar në faqen e internetit të dhomës së ulët, legjislacioni synon të “ndalojë të gjitha kriptovalutat private në Indi”, por të lejojë “për disa përjashtime që promovojnë teknologjinë themelore [blockchain] të kriptomonedhave dhe përdorimet e tyre”.

Ligji gjithashtu kërkon të “krijojë një kornizë lehtësuese për krijimin e monedhës dixhitale zyrtare” që do të lëshohet nga banka qendrore e vendit, Banka Rezervë e Indisë, thuhet në axhendë.

Në vitin 2018, një panel i qeverisë indiane rekomandoi ndalimin e të gjitha kriptovalutave private dhe propozoi deri në 10 vjet burg për shkelësit e ligjit. Paneli gjithashtu sugjeroi qeverinë të eksplorojë një version dixhital të monedhës dhe mënyrat për ta zbatuar atë.

Postime të ngjashme

Së shpejti në treg Samsung Galaxy i ri – bëhet fjalë për AO3

D V

Xiaomi me version të ri të telefonit 9C Redmi, nga 32 dhe 64 GB sa i kishte më parë – tani do të jetë i disponueshëm me 128

D V

Nëse jeni në këtë grup, Google ka një porosi – ose telefoni juaj do të jetë i padobishëm

D V

Arrin një videolojë e re – personazhi kryesor është një mace e braktisur

D V

Kindles më të vjetër mund të humbasin lidhjen me internet

D V

Moduli i shkencës ruse destabilizoi Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...