Agjencia Zhurnal.mk
Bota

India raportoi 4.187 viktima gjatë 24 orëve të fundit si pasojë e Kovid-19

India sot raportoi numrin e saj më të lartë të rasteve të infektimit me COVID-19, ndërsa shtetet vendosën kufizime akoma më të rrepta.

Ministria e Shëndetësisë e Indisë raportoi 4,187 viktima gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e përgjithshëm të vdekjeve në pak më pak se 240,000.

Rastet u rritën me 401,078, duke rritur totalin që nga fillimi i pandemisë në 21,9 milion.

Ekspertët mjekësorë thonë se numri real i rasteve dhe fataliteteve me COVID-19 ka të ngjarë të jetë shumë më i lartë se numri i deklaruar zyrtarisht.

Rreth gjysma e të gjitha shteteve të saj kanë vendosur një mbyllje totale ndërsa pjesa tjetër janë në mbyllje të pjesshme.

Megjithëse është prodhuesi më i madh i vaksinave në botë, India po lufton për të prodhuar dhe shpërndarë doza të mjaftueshme për të ndaluar valën e COVID-19.

Ndërsa rastet në zonat veriore dhe perëndimore të vendit kanë mbajtur barrën e pandemisë, shtetet jugore përfshirë Karnataka dhe Tamil Nadu kanë rritje të infektimeve.

Vala e dytë e pandemisë së koronavirusit në Indi ka bërë që sistemi i kujdesit shëndetësor të jetë në prag të kolapsi, me pacientët që vdesin për shkak të mungesës së oksigjenit ose aksesit në shtretërit e spitalit.

Postime të ngjashme

Gjermania tërheq një togë nga misioni i NATO-s në Lituani

Dafina Vidishiqi

Dhjetëra policë gjermanë plagosen pas një beteje të ashpër me disa qytetarë

Dafina Vidishiqi

Erdogan do të pësonte humbje, do të fitonte opozita e bashkuar – nëse zgjedhjet do të mbaheshin të dielën

Dafina Vidishiqi

Putin dakordohet me Biden për rifillimin e bisedimeve mbi kontrollin e armëve

Dafina Vidishiqi

Biden flet pas takimit me Putinin: Unë bëra atë që erdha të bëj

Dafina Vidishiqi

Borrell: Qeveria ruse dëshiron të destabilizojë Bashkimin Evropian dhe anëtarët e tij

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...