Agjencia Zhurnal.mk
Shqipëri

Infrastruktura turistike në Vlorë/ Rama: Meta po bllokon projektin

Në të dytën ditë në Vlorë, kryeministri Edi Rama akuzoi presidentin Ilir Meta si shkaktar të bllokimit të vazhdimit te investimit për rehabilitimin e 11 kilometrave rrugë nga tuneli deri në Radhimë, e mandej në Orikum.

Prej muajit Nëntor tha kreu i qeverisë jemi në pritje që investimi i cili tanimë është dakordësuar të mundësohet nga fondi Saudit në vlerën e 10 milionë dollarëve është peng i vendimmarrjes së kreut të shtetit.

“Ne s’kemi dashur të bëjmë debat publik për këtë, por është fakt që qysh nga fillimi i nëntorit presim plotfuqinë një autorizim të Presidentit, pasi kemi bërë gjithë negociatën me fondin saudit. Është bllokim total, sepse në momentin që nuk jepet plotfuqia, ne nuk e materializojmë dot. Është një fond i konsiderueshëm për të zhvilluar projektin në dy drejtime, për rehabilitimin dhe sistemimin e kësaj rruge, deri në Radhimë, dhe pastaj në Orikum, plus rrugën tjetër. Tani e ka marrë vesh gjithë Vlora që e bllokon projektin Ilir Meta, që nuk e di çfarë ka, ose e di çfarë ka, po nuk dua të merrem. Është një bllokim absurd. Por ne e kemi premtuar projektin për Radhimën.”

Një tjetër shqetësim për të cilin kryeministri kërkoi ndërhyrje, pas investimit në ujësjellës-kanalizime që do të sjellë ujë 24 orë në rubinetet e vlonjateve është në estetikë.

Në proces janë punimet për rindërtimin e korpusit universitar dhe lidhjen e tij me bulevardin “Ismail Qemali” dhe  plazhin natyral të kombinuar me atë urban, pishinën olimpike, atë për fëmijë apo parkimet nëntokësore përgjatë “Lungomares”.

Postime të ngjashme

Arrihet marrëveshja! Bindet më në fund Nard Ndoka, ja në cilin qark do të kandidojë pas përplasjeve me Bashën

T E

Spitali i mori zemrën të riut shqiptar pas vdekjes/ Gjonaj bisedë me homologun spanjoll: Shikoni me prioritet letërporosinë e prokurorisë

S.B.

Presidenti Meta kthen ligjin, që zgjat afatin e koncesionit të aeroportit të Rinasit: Antikushtetues!

S.B.

Marrëveshja e Bashës me aleatët / Detaje nga dokumenti i dorëzimit në KQZ

S.B.

Presidenti Meta viziton familjen e Klodian Rashës

S.B.

Seanca më 2 mars/ Hidhet shorti në Apelin e GJKKO për gjykimin e Enkelejda Hoxhës, Edvin Priftit dhe 11 personave të tjerë

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...