Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Inspektorët dhe policia në terren, u largua vendbanimi i paligjshëm dhe mbeturinat nën Hekurudhë

Shkup, 17 tetor – Me një aksion të përbashkët në të cilin marrin pjesë ekipet e Inspektoratit të Qytetit të Shkupit, Qendrës për Çështje Sociale të Qytetit të Shkupit, Ministrisë së Brendshme dhe NP “Rrugët dhe Rrugët”, sot hiqet vendbanimi i paligjshëm dhe akomodimi nën Stacionin Hekurudhor.

Nga orët e hershme të mëngjesit, lagja e improvizuar e kartonit e formuar në parkingun nën Hekurudhë, si dhe mbetjet e grumbulluara, grumbujt e paketimeve plastike dhe mobiljet e vjetra që ndotin këtë hapësirë ​​publike dhe janë një burim i ndotjes, hiqen nga mekanizimi. Ky veprim në pritje të sezonit me rritjen e ndotjes i jep fund zjarreve të hapura që digjeshin shpesh në këtë lagje të egër dhe ndotnin ajrin.

Të dy familjeve që jetonin në banesat e improvizuara nën Stacionin Hekurudhor, pa kushte elementare higjienike dhe të rrethuara me mbeturina, Qendra për Çështjet Sociale ofroi strehim alternativ gjatë dimrit.

Pas heqjes së vendbanimit të paligjshëm, kjo hapësirë ​​publike do të pastrohet. Në periudhën e ardhshme, rojet komunale nga Qyteti i Shkupit dhe ekipet e Ministrisë së Brendshme do të kryejnë kontrolle të shpeshta në këtë zonë publike në mënyrë që të parandalojnë ri-formimin e një vendbanimi të tillë të improvizuar nën Stacionin Hekurudhor.

“Ne u bëjmë thirrje qytetarëve që të përfshihen aktivisht në luftën kundër ndotjes së ajrit dhe të raportojnë të gjitha rastet e zjarreve të hapura në qendrën e thirrjeve, në numrin e telefonit 193. Qyteti i Shkupit përmes Inspektoratit të tij dhe Njësisë Territoriale të Mbrojtjes nga Zjarri, në bashkëpunim “Me Ministrinë e Punës dhe Politikës Sociale, Ministrinë e Brendshme dhe Kryqin e Kuq, ajo organizon ekipe të përziera që punojnë çdo ditë, 24 orë në ditë, në luftën kundër zjarreve të hapura, si një nga masat për të ulur ndotjen e ajrit në Shkup”, thuhet në deklaratë.

Postime të ngjashme

Joveski: Prokuroria po monitoron ndërtimin e ndërtesave shumëkatëshe në Shkup

R Zh

Do të zgjerohet hetimi për rastin“Dvojnik” me lëshimin e pasaportave të paligjshme

N E

Taseva për rastin Rashkovski: Përveç hetimit penal nevojitet edhe hetim financiar

N E

Zoran Zaev thirrje komunitetit maqedonas në Shqipëri të votojnë Edi Ramën

N E

Analizë – Covid19 / Masat e reja mund të rëndojnë edhe më shumë ekonominë dhe papunësinë në vend!

R Zh

Hristijan Mickovski: Kemi dështuar të ballafaqohemi me krimin dhe korrupsionin

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...