Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Instagram ka lansuar një veçori të re për të konkurruar me Tik-Tok

Instagram ka lansuar një veçori të re të quajtur Remix, e cila ofron një mënyrë për të kapur videon tuaj Reels së bashku me videon nga një përdorues tjetër.

Opsioni është i ngjashëm me opsionin ekzistues ‘Duet’ të TikTok, i cili gjithashtu lejon përdoruesit të reagojnë ose të bashkëveprojnë me përmbajtjen e videos së një personi tjetër ndërsa krijojnë videon e tyre, transmeton Telegrafi.

Në TikTok, duetet janë një pjesë kryesore që e bën aplikacionin të ndihet më shumë si një rrjet social, dhe më pak si një përvojë pasive e shikimit të videos. Përdoruesit përdorin ‘Duet’ për të kënduar, luajtur, ose vepruar me videon e një përdoruesi tjetër.

Ndërkohë, konkurrentët e TikTok – të tilla si Instagram Reels, Snapchat’s Spotlight ose YouTube’s Shorts, për shembull, filluan përvojat e tyre me video në një formë të shkurtër, pa opsionet që TikTok kishte, por gjithashtu edhe pa angazhimin e përdoruesve të tjerë në video ose mundësi të shumta për redaktimin e videos, duke bërë aplikacionet e tjera ndjehen si kopje të zbehta të origjinalit.

Instagram Remix është hapi i parë drejt ndryshimit të këtij perceptimi, duke u ofruar krijuesve të rinj të paktën një mundësi të rëndësishme për t’u angazhuar dhe bashkëpunuar me njëri-tjetrin dhe për t’u argëtuar me kolegët ose miqtë e tyre.

Postime të ngjashme

Apple Watches do të masë glukozën dhe alkoolin në gjak

S.B.

Tani e tutje, Instastoryt do të duken ndryshe

S.B.

Microsoft do të heqë plotësisht Adobe Flash Player nga Windows 10

S.B.

Elon Musk: Mbi 500 mijë njerëz kanë bërë parapagimin për shërbimet e internetit Starlink

S.B.

Apple Maps ndryshon emrat e qyteteve të Kosovës, ato tashmë shënohen në gjuhën shqipe dhe jo serbe

S.B.

Google njoftoi aksidentalisht për një produkt të ri

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...