Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Intel shet biznesin e çipeve të memories

Marrëveshja pritet të marrë aprovimin e qeverisë Amerikane dhe të mbyllet drejt fundit të vitit. Gjithashtu vjen pasi Apple bleu biznesin e modemeve të Intel vitin e kaluar.

Gjiganti Korean i prodhimit të çipeve SK Hynix ditën e sotme lajmëroi një marrëveshje me vlerë 9 miliardë dollarë me Intel.

Kompania do të blejë biznesin e çipeve të memories NAND si dhe fabrikat e prodhimit të saj në Kinë. Nga marrëveshja nuk do të preken SSD Intel Optane duke qenë se kompania i prodhon në bashkëpunim me Micron.

Marrëveshja pritet të marrë aprovimin e qeverisë Amerikane dhe të mbyllet drejt fundit të vitit. Gjithashtu vjen pasi Apple bleu biznesin e modemeve të Intel vitin e kaluar.

CEO i kompanisë Bob Swan tha se me këtë shitje Intel do tu japë prioritet investimeve në teknologji të tjera si inteligjenca artificiale, 5G dhe automatizimi.

Gjatë 6 mujorit të parë të 2020-ës biznesi NAND përfaqësonte afro 2.8 miliardë dollarë të ardhura dhe 600 milionë dollarë fitim para taksave. /PCWorld Albanian

Postime të ngjashme

Apple paralajmëroi: Nëse përdorni një iPhone, azhurnoni pajisjen tuaj menjëherë

S.B.

WhatsApp po përgatitet të hakmerret me një mundësi të re për të goditur Zoom

S.B.

Pse njerëzit më të pasur të botës, Elon Musk dhe Jeff Bezos, po ‘luftojnë’ për satelitët?

S.B.

Zgjedhja e makinës së duhur për larje

S.B.

Galaxy S21 Ultra ka diçka që dy modeleve të tjera Galaxy S21 ju mungon

S.B.

Intel nxjerr në shitje kartën e parë grafike të dedikuar për desktopët

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...