Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Inteligjenca artificiale do ta dijë kur nuk i besojmë

Zhurnal Ads

Shkencëtarët kanë arritur të krijojnë një rrjet nervor që njeh se kur nuk është më i besueshëm

Është krijuar për të imituar trurin e njeriut dhe modelet e pikave në një masë të dhënash që njerëzit nuk mund të analizojnë më.

Inteligjenca artificiale tashmë po merr vendime që mund të ndikojnë në jetën e njerëzve, që do të thotë se është jetike të jesh sa më i saktë që të jetë e mundur.

Për ta arritur këtë, ekspertët kanë krijuar një sistem të rrjetit nervor që mund të parashikojë dhe vëzhgojë nivelin e besimit.

“Nuk është e rëndësishme vetëm për ne që të kemi modele me performancë të lartë, por edhe të kuptojmë kur nuk mund t’u besojmë më këtyre funksioneve”, tha shkencëtari i kompjuterit Alexander Amini, nga Universiteti MIT.

Sa më të sakta dhe gjithëpërfshirëse të dhënat e marra gjatë trajnimit, aq më shumë ka gjasa që parashikimet e ardhshme të jenë të sakta, raporton Indeks.

Kjo mund të jetë e rëndësishme për automjetet autonome që vendosin sipas nivelit të besueshmërisë nëse do të presin apo kalojnë përmes një kryqëzimi.

Rrjeti i fundit nervor funksionon dukshëm më shpejt se të tjerët, dhe pa kërkesa të tepruara kur bëhet fjalë për performancën, raporton Live Science.

Sa më të sakta dhe gjithëpërfshirëse të dhënat e marra gjatë trajnimit, aq më shumë ka gjasa që parashikimet e ardhshme të jenë të sakta, raporton Indeks.

Kjo mund të jetë e rëndësishme për automjetet autonome që vendosin sipas nivelit të besueshmërisë nëse do të presin apo kalojnë përmes një kryqëzimi.

Rrjeti i fundit nervor funksionon dukshëm më shpejt se të tjerët, dhe pa kërkesa të tepruara kur bëhet fjalë për performancën, raporton Live Science.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Detajet e ngjarjes së iPhone 12, ‘pritet’ të njoftohen nga Apple këtë javë

admin

Apple prezanton gjeneratën e ardhshme të Mac

S.B.

Adobe Flash gjen fundin e tij në Windows 10

admin

Para daljes së iPhone 12, Samsung Galaxy Note 20 Ultra ishte telefoni më i shitur me 5G!

S.B.

Microsofti do t’i vazhdojë bisedimet për blerjen e operacioneve të TikTok-ut në SHBA

admin

Pronari i një lokali belg “themelon fenë e tij”, për të anashkaluar rregullat e bllokimit

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...