Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Intensifikohet komunikimi me Sofjen për tejkalimin e mosmarrëveshjeve

Shkup/Sofje, 24 tetor – Komunikim i intensifikuar me Sofjen këto ditë për të gjetur një zgjidhje të mosmarrëveshjes me Bullgarinë, pas dërgimit të memorandumit shpjegues bullgar në vendet anëtare të Bashkimit Evropian, në të cilën kontestohet gjuha dhe kombi maqedonas.

Kryeministri Zoran Zaev, i cili së shpejti po niset për në Sofje për t’u takuar me homologun e tij bullgar Boyko Borisov, dje me rastin e 23 tetorit – Dita e Luftës Revolucionare Maqedonase tha se lufta e revolucionarëve maqedonas kurrë nuk ishte e motivuar për territore ose dominim të disa të tjerët, por për sundimin e parimeve të drejtësisë, përgjegjësisë dhe barazisë dhe se kurrë nuk u kthye në të kaluarën, por në të ardhmen.

Postime të ngjashme

Dorëhiqet Dragi Rashkovski

Z H

A po normalizohet puna në Kuvend, partitë opozitare të gatshme për të tërhequr amandamentet

Z H

Njoftohuni për gjendjen e rrugëve në gjithë territorin e shtetit

Z H

Kuvendi duhet ta vazhdojë debatin për Strategjinë kombëtare për parandalimin e korrupsionit

Z H

Moti sot me vranësira me reshje lokale të shiut dhe erë

Z H

Qeveria kërkon shtyrjen e gjendjes së krizës deri më 31 dhjetor 2021

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...