Agjencia Zhurnal.mk
Ekonomi Maqedoni

Interes i madh për linjën e tretë të kredive pa interes

Shkup, 16 dhjetor – Zhurnal.mk – Interesi për linjën e tretë të huave pa interes të destinuara për ndërmarrjet mikro dhe të vogla, pronarët e vetëm dhe zejtarët është i madh. Banka Zhvillimore informoi sot se numri i postave elektronike të marra tejkaloi pritjet e tyre dhe se interesi është për tetë herë më i fuqishëm se linja e kreditit pa interes të Kovid 2.

Siç informoi drejtori i Bankës Zhvillimore, Kire Naumov, pas hapjes së shpalljes, serveri ishte i mbingarkuar dhe të gjithë aplikantëve të kredisë nuk mund të jepej përgjigje. Kjo situatë ka bërë që disa aplikantë për kredi të dërgojnë disa herë mesazhe.

Naumov u bëri thirrje aplikantëve të huave që tashmë kanë dërguar një mesazh, të përmbahen nga dërgimi i tij përsëri, sepse ata do të marrin përgjigje të përshtatshme se mesazhi i tyre është marrë.

“Për shkak të kohës së nevojshme që kërkesat të mbërrijnë tek ne, mesazhet automatike të konfirmimit për mesazhin e marrë u vonuan për aplikuesit e kredisë. Kjo nga ana tjetër bëri që ata që dërguan dokumente por nuk morën një mesazh automatik të vazhdonin të përcillnin të njëjtën email shumë herë. Vëllimi i postave elektronike të dërguara në kreditiranjecovid3@mbdp.com.mk është të paktën tetë herë mbi interesin e treguar për linjën e kreditit Kovid2. Mes aplikimeve për kredi, ka nga ato që vijnë nga subjekte që për fat të keq, nuk janë të përfshirë në vijën e synuar të linjës së kredisë dhe nuk janë kompani mikro dhe të vogla, pronarë të pavarur ose zejtarë”, deklaroi Naumov në konferencën e përbashkët me ministrin e Ekonomisë.

Pritet që gjatë ditës, dhe posaçërisht në ditët në vijim, fluksi i postave elektronike të ulet, gjë që do të bëjë më të shpejtë shkëmbimin e postave elektronike në bankë dhe tek aplikantët e kredisë.

Sipas ministrit të Ekonomisë Kreshnik Bekteshi, shpallja e re për linja kredie pa interes Kovid 3 me një komponent granti 3 është e rëndësishme për ndërmarrjet mikro dhe të vogla, si dhe për sipërmarrjen e grave dhe për personat e rinj

Postime të ngjashme

ASH-AAA: Tërheqim amandamentet pasi të zyrtarizohet se VMRO i ka tërhequr nga ligji për shtetësi

B L

Rasti “Thesari”: 8 vite burg për Sasho Mijallkov

Z H

Sindikalistët thërrasin në protestë, të drejtat shkelen edhe në kohë pandemie

B L

Dorëzohet VMRO-DPMNE: Tërheqë amandamentet për ligjin për shtetësi

Z H

Ivanovska paralajmëron se do ta paraqesë në polici finansiare Dragi Rashkovskin

Z H

Mickoski uron muslimanët me rastin e muajit të shenjtë të Ramazanit

B L

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...