Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Inxhinierët holandezë nisin prodhimin e maskës së “mençur”

Inxhinierët holandezë janë duke e zhvilluar një maskë “të mençur” , e cila i monitoron funksionet vitale të personave që e mbajnë, si temperatura dhe frymëmarrje, duke i paralajmëruar ata në rast rreziku.

Ende në fazën e zhvillimit, prodhuesit e saj shpresojnë se kjo maskë do të jetë në gjendje t’i alarmojë përdoruesit, nëse ata inhalojnë substanca toksike.

Ashok Sridhar, hulumtues në Qendrën Holst, që është duke e prodhuar maskën, tregon se synimi është zhvillimi i një maske që mund t’i monitorojë të gjithë parametrat, por edhe t’i analizojë të dhënat përmes një algoritmi.

Postime të ngjashme

Pas Facebook, alarm për Linkedin – 500 milionë profile dalin në shitje në “Dark web”

S.B.

SHBA-ja sanksionon prodhuesit kinezë të kompjuterëve

S.B.

Mineralet nga fundi i oqeanit mund të përdoren për prodhimin e baterive të veturave elektrike

S.B.

Facebook dhe Instagram bien përsëri për shumë përdorues

S.B.

Prezantohen 6 telefona inteligjentë të rinj nga Nokia

S.B.

Një gjykatë në Moskë gjobit TikTok-un për “thirrje për protestë”

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...