Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

iPhone 12 Pro lejon që njerëzit të verbër ‘të shohin’ të tjerët përreth tyre

Zhurnal Ads

Fraza “distancim shoqëror” ose “distancë fizike” ka qenë mjaft e zakonshme këto ditë ndërsa bota vazhdon të frenojë përhapjen e virusit COVID-19.

Kjo mund të jetë e lehtë për tu bërë për disa, por jo edhe për disa të tjerë, sepse ose e harrojnë këtë frazë ose thjesht nuk duan ta bëjnë.

Tashmë për shumë persona ka dalë në ndihmë iPhone 12 Pro, transmeton Telegrafi.

Një tipar në iPhone 12 Pro dhe iPhone 12 Pro Max do të përdorë sensorin e tyre të ri LIDAR dhe do të zbulojë njerëzit afër dhe madje t’i tregojë përdoruesit sa afër apo larg janë nga ju, kështu që ju mund t’i shmangni ato ose t’u thoni atyre që të mbajnë distancën e tyre.

LIDAR, megjithatë, nuk bën dallim midis objekteve dhe njerëzve, gjë që e bën praktikisht të pamundur të diferencosh, të themi, një objekt nga një person, por ai ju njofton se jeni shumë pranë diçkaje.

Kjo është ajo ku njerëzit japin një dorë ndihme.

Kjo karakteristikë është, natyrisht, e dizajnuar për ata që kanë me probleme me sy ose ata që janë plotësisht të verbër, duke u dhënë atyre një sens, përmes leximit të audios, nëse ka njerëz brenda një distance të caktuar në mënyrë që ata të marrin masat e duhura nëse është e nevojshme.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Shihni se çfarë mund të bëjë një aparat fotografik me 3,200 megapikselë

admin

Nano grimcat e zbuluara vrasin kancerin pa kimioterapi si një “kalë Troje”

admin

Detajet e ngjarjes së iPhone 12, ‘pritet’ të njoftohen nga Apple këtë javë

admin

Facebook bllokon llogari të rreme nga Kina, publikonin lajme rreth zgjedhjeve presidenciale amerikane

admin

Rrjedh çmimi i PS5, një ditë para ngjarjes “PlayStation 5 Showcase”!

admin

Gjykatësja federale e SHBA-së bllokon vendimin për ndalimin e TikTok-ut

admin
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...