Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

iPhone 12 Pro telefoni i parë celular që regjistron Dolby Vision me HDR

Në ngjarjen e saj “Hi, Speed” dje, Apple njoftoi formacioni i ri të iPhone 12, dhe në mesin e tyre ishte edhe iPhone 12 Pro që do të ofrojë regjistrim HDR Pro dhe Dolby Vision HDR.

Greg Joswiak nga Apple tha se aftësia Dolby Vision, është “diçka që asnjë pajisje tjetër në botë nuk mund ta bëjë, transmeton Telegrafi.

“Për ta arritur këtë, çdo kornizë e vetme e videos 10 bit kalon përmes ISP-së tonë, duke gjeneruar një histogram dhe duke lejuar që iPhone të klasifikojë secilën kornizë në Dolby Vision, drejtpërdrejt ndërsa jeni duke regjistruar. Kjo është bërë, tha kompania, me 4K rezolucion dhe 60 korniza për sekondë”, tha Joswiak.

“Kjo është mundësuar nga sensori ynë personal i Apple dhe fuqia e pabesueshme e çipit A14, e cila bën përpunimin intensiv të këtyre algoritmeve të imazhit në kohë reale”, vazhdoi ai.

Funksionaliteti është një nga shumë karakteristikat e dukshme në iPhone 12 Pro, i cili gjithashtu përfshin një skaner LiDAR dhe kamera të përmirësuara.

“Modeli iPhone 12 Pro ofron videon me cilësinë më të lartë në një telefon inteligjent dhe janë kamerat e para dhe pajisjet e vetme në botë që mundësojnë një përvojë përfundimtare për video HDR me Dolby Vision, deri në 60 fps, dhe video edhe më të mirë, stabilizim më të mirë për ata që kanë probleme me dridhjen e duarve gjatë shkrepjes së fotografive”, tha Apple në njoftimin e saj për shtyp.

“Vlerësimi i Dolby Vision përpunohet drejtpërdrejt dhe mbështetet gjatë redaktimit, qoftë në aplikacionin Photos ose iMovie, dhe vjen në Final Cut Pro X më vonë këtë vit. Dolby Vision përfiton nga ekrani Super Retina XDR për kontrast të mahnitshëm gjatë kapjes dhe riprodhimit të videos, dhe përdoruesit mund të ndajnë videot e tyre me mbështetje për AirPlay deri në 4K Dolby Vision në pajisjet e jashtme”.

Postime të ngjashme

Gjermanët përdorin material të ri dhe krijojnë celular 30% më të lehtë

S.B.

“Bisha” po vjen: Së shpejti telefoni me 18 GB RAM

S.B.

Së shpejti, Apple Watch mund të monitorojë glukozën në gjak pa tërhequr gjak

S.B.

Këto foto nudo tani lejohen në Instagram

S.B.

Qeveria indiane vendos masa të rrepta ndaj rrjeteve sociale

S.B.

Gjithçka që dimë deri më tani për iPhone 13

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...