Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

iPhone 12 vs iPhone 11: Pesë përmirësimet e mëdha nga telefoni i ri i Apple

Në shikim të parë, mund të mendoni se imazhi i mësipërm tregon të njëjtin telefon në dy ngjyra të ndryshme, por në fakt po shikoni iPhone 12 në të majtë dhe iPhone 11 në të djathtë.

Ngjashmëritë fillestare përgënjeshtrojnë faktin se iPhone 12 në të vërtetë përfaqëson një nga azhurnimet më dramatike të iPhone në vite, veçanërisht në një nga fushat më të rëndësishme për ne të apasionuarit pas ekranit.

Ne kemi shikuar ngjarjen drejtpërdrejt dhe kemi shënuar lajme ku kemi treguar specifikat e ndryshme të telefonave të rinj nga Apple dhe këtu janë pesë përmirësimet e mëdha nga iPhone 11 në iPhone 12, transmeton Telegrafi.

Një dizajn i ri

Ata duken shumë të ngjashëm nga pjesa e përparme, por modeli i iPhone 12 është në të vërtetë mjaft i ndryshëm nga ai i iPhone 11, të paktën nga standardet e Apple. Skajet e rrumbullakosura janë zëvendësuar nga alumini i lëmuar dhe i sheshtë, dhe është edhe më kompakt: 11% më i hollë, 15% më i vogël për nga vëllimi dhe 16% më i lehtë.

Ai vjen në pesë ngjyra: e zezë, e bardhë, e kuqe, jeshile dhe blu.

Një ekran OLED

Forma është më kompakte, por, falë kufijve më të hollë, ekrani ka të njëjtën madhësi – 6.1 inç.

iPhone 12 ka një ekran Super Retina XDR OLED.

Mbajtja e ekranit, është diçka që Apple i referohet si një ‘mburojë qeramike’, e cila mbron ekranin tuaj nga dëmtimet e ndryshme. Kompania thotë se është katër herë më i qëndrueshme se ekrani i iPhone 11.

5G

Gama e iPhone 12 e sheh Apple që mbështet 5G për herë të parë, që do të thotë se ata me kontratën dhe mbulimin e duhur do të marrin një lidhje shumë më të shpejtë të të dhënave sesa me çdo iPhone të mëparshëm. Në kushte perfekte, iPhone 12 me 5G është i aftë të prodhojë shpejtësi shkarkimi deri në 4Gbps, e cila është jashtëzakonisht e shpejtë.

Sigurisht, shpejtësitë e shkarkimit në jetën reale do të jenë shumë më të ulëta. Verizon në SHBA po flet për 200Mbps dhe, në Mbretërinë e Bashkuar, shpejtësitë mesatare të shkarkimit 5G janë aktualisht nën 40Mbps. Megjithatë, kjo është akoma shumë më shpejt se 4G.

Më shumë fuqi

Apple e ka parë të arsyeshme që çipin A13 Bionic të iPhone 11 ta zëvendësojë atë me një çip më të fuqishëm në iPhone 12.

A14 Bionic është çipi i parë i telefonave inteligjentë i ndërtuar në teknologjinë e procesit 5nm. Çipi A14 Bionic është gati 40 për qind më i fuqishëm se A13 Bionic.

Apple pretendon se CPU-ja A14 Bionic (njësia qendrore e përpunimit) dhe GPU (njësia e përpunimit grafik) janë secila 50 për qind më shpejt se ekuivalentët e çdo telefoni tjetër inteligjentë. përparuara, ai mund të bëhet një faktor.

Një aparat fotografik më i mirë

Kamera e dyfishtë e iPhone 12 përmban të njëjtën lente Ultra Wide si iPhone 11, por lentja e tij e gjerë është azhurnuar me hapje af / 1.6, ndërsa iPhone 11 ka një hapje f / 1.8. Për disa, kjo mund të tingëllojë si një ulje e vlerësimit, por numri më i vogël në të vërtetë do të thotë që hapja është më e madhe dhe për këtë arsye është në gjendje të nxjerrë më shumë dritë. Rezultati duhet të jetë një fotografi më e mirë në dritë të ulët.

‘Night Mode’, e cila është krijuar posaçërisht për të maksimizuar sasinë e dritës në shkrepjet e natës, tani mund të përdoret së bashku me të gjitha kamerat e iPhone, përfshirë atë në pjesën e përparme. E shkëlqyeshme për selfie.

Postime të ngjashme

Krijuesi i McAfee ndalohet në Spanjë, mund të ekstradohet në SHBA

S.B.

20 mijë organizata amerikane në cak të hakerëve kinezë

S.B.

Ashtu si nga “Mad Max”, skena që përshkruan kohën e sotme

S.B.

Studimi tregon për të metat në Alexa që mund të zbulojnë informacione të rëndësishme

S.B.

Kritikohet Facebooku se ndihmoi shitjen e zonave të mbrojtura në Amazonë

S.B.

AMD lëshon kartën e re grafike RX 6700 XT për të luajtur në 1440p

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...