Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Irak, sulm me raketë në një bazë usahtarake amerikane

Gjatë sulmit me raketë një person vdiq nga një sulm në zemër. Kombësia e të ndjerit nuk u raportua.

Të paktën dhjetë raketa u goditën në bazën e Ain al-Assad në provincën Anbar në Irakun perëndimor të mërkurën në mëngjes para tetë e gjysmë.

Sipas AFP, raketa Arash të prodhuara në Iran janë përdorur në sulm, transmeton RTKLive.

Tensionet midis grupeve irakiane të mbështetur nga SHBA dhe ato iraniane janë përshkallëzuar, me disa sulme me raketa ndaj forcave të Aleancës, në Irak javët e fundit.

Një sulm ndaj një aleance në qytetin e Erbilit vrau dy persona.

Tensionet u përshkallëzuan për herë të fundit në janar të vitit të kaluar, kur Shtetet e Bashkuara vranë gjeneralin iranian Qassem Suleiman dhe udhëheqësin e organizatës paraushtarake irakiane, Abu Mahdi al-Muhandis, në një sulm aeroplan në Bagdad.

Irani iu përgjigj me një sulm me raketa bazave të aleancës të drejtuara nga SH.B.A. në Ain al-Assad dhe Erbil, duke rezultuar në plagosjen e dhjetëra njerëzve./RTKLive

Postime të ngjashme

“I lodhur nga pandemia”, jep dorëheqje ministri i Shëndetësisë në Austri

S.B.

Kina shpreh shqetësim serioz për shkarkimin e ujit radioaktiv nga Japonia

Z H

Qeveria japoneze: Uji i ndotur nga Fukushima do të hidhet në det

S.B.

Kryeministri malazez ndihet i mashtruar nga opozita: Nuk lejoj trillime e të pavërteta

S.B.

Porti Xinjiang sheh 1500 udhëtime me trena mallrash Kinë-Evropë këtë vit

Z H

Kina përpiqet të mbushë hendekun ‘tronditës’ të vaksinimit mes vendeve

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...