Iraku raporton për kapjen e një figure të lartë të IS-it

Një zëvendës i kreut të vrarë të grupit terrorist, Shteti Islamik (IS) është zënë në Irak, ka thënë kryeministri irakian, Mustafa al-Kadhimi, përmes një postimi në Twitter më 11 tetor.

 

Ai ka thënë se Sami Jasim, anëtar i lartë i IS-it dhe zëvëndës i ish-liderit Abu Bakr al-Baghdadi, është zënë nga shërbimi irakian i inteligjencës.

Ai nuk ka ofruar hollësi tjera për të.

Baghdadi është vrarë gjatë një bastisjeje të forcave speciale amerikane në veriperëndim të Sirisë më 2019.

Jasim është në mesin e figurave të IS-it për të cilin Shtetet e Bashkura kanë ofruar shpërblim nëse ndalohet.

Related posts

Zvicra miraton martesat e gjinisë së njëjtë

D V

Kriza politike në Mal të Zi, kërkohet largimi i kryeministrit

R Zh

Ndërsa iu afrua postbllokut të talebanëve, përkthyesi afgan për ushtrinë amerikane vuri këmbën mbi gazin e veturës – por ai nuk u pa më i gjallë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More