Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Iran: Ne kemi prodhuar 55 kg uranium shumë të pasuruar

Që nga janari, Irani ka prodhuar 55 kilogram uranium të pasuruar në 20 për qind, e cila, sipas autoriteteve iraniane, është pika e thyerjes së uraniumit shumë të pasuruar.

Njoftimi nga Teherani vjen një ditë pas bisedimeve të drejtuara nga BE në Vjenë mbi marrëveshjen e energjisë bërthamore 2015, në të cilën Shtetet e Bashkuara dhe Irani zhvilluan një dialog indirekt me BE si ndërmjetës, njofton Hbl, transmeton RTKLive.

Marrëveshja lejon vetëm pasurimin në 3.67 për qind, por që kur ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump, u tërhoq nga marrëveshja, Irani nuk ndihet më i detyruar të ndjekë rregullat.

Marrëveshja bërthamore JCPOA u nënshkrua në 2015 nga Irani dhe nga ajo që njihet si “P5 + 1” – pesë anëtarët e përhershëm të Këshillit të Sigurimit të KB (Franca, Kina, Mbretëria e Bashkuar, Rusia dhe Shtetet e Bashkuara) dhe Gjermania.

Qëllimi ishte të parandalonte Iranin nga zhvillimi i armëve bërthamore dhe, në kthim, regjimi në Teheran do të shmangte sanksionet ndërkombëtare.

Postime të ngjashme

Polici amerikan nuk ndahet së qari pasi u detyrua ta vrasë 19-vjeçaren – familja “ia fal gjakun”

Dafina Vidishiqi

Fauci: Varianti Indian, kërcënimi më i madh në luftën kundër Covid-19

Dafina Vidishiqi

Pamjet kur një burri rom në Çeki, polici ia vuri gjurin në qafë – vdekja e tij po krahasohet me atë të George Floyd në SHBA

Dafina Vidishiqi

New Yorku nuk është më qyteti me më së shumti miliarderë

Dafina Vidishiqi

Szijjarto: BE mund ta humbasë Ballkanin Perëndimor

Dafina Vidishiqi

Spanja fal liderët katalanas për përpjekjet e dështuara për pavarësi

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...