Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Irani akuzon Izraelin për vrasjen e shkencëtarit bërthamor

Presidenti i Iranit, Hassan Rouhani, ka fajësuar Izraelin për vrasjen e një shkencëtari të lartë bërthamor të Premten dhe tha se nuk do të ngadalësonte programin bërthamor të vendit.

Rouhani gjithashtu tha se Irani do të hakmerret për vrasjen e Mohsen Fakhrizadeh në një kohë që zgjedh.

Fakhrizadeh u vra në një pritë në makinën e tij nga persona të armatosur në qytetin Absard, në lindje të kryeqytetit Teheran, raporton BBC.

Izraeli nuk ka komentuar, por më parë e ka akuzuar atë se qëndron pas një programi të fshehtë të armëve bërthamore.

Fakhrizadeh ishte shkencëtari më i njohur bërthamor i Iranit, i cili drejtoi organizatën e kërkimit dhe inovacionit të ministrisë së mbrojtjes.

Vrasja e tij kërcënon të përshkallëzojë tensionet rreth programit bërthamor të Iranit me SHBA dhe aleatin e saj të ngushtë Izraelin.

Postime të ngjashme

Sulmohet me raketa baza amerikane në Irak

Lea Muslija

Amerika bllokon pranimin e Ukrainës në NATO?

Lea Muslija

Rusia “zbutet” e para, kthen ambasadorin në Washington pas takimit Biden-Putin

Lea Muslija

Paralajmëron OBSH: Bëni kujdes, pandemia s’ka marrë fund

Lea Muslija

Tragjedi në Peru, përmbyset autobusi, të paktën 27 viktima

Lea Muslija

Palestinezët anulojnë marrëveshjen me Izraelin për vaksinat, thonë se janë shumë afër datës së skadimit

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...