Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Irani duhet të mbajë përgjegjësi për rrëzimin e aeroplanit

Një vit më parë, fluturimi civil PS752 u rrëzua nga robotët iranianë të mbrojtjes ajrore.

Ne i bëjmë thirrje Iranit të kontribuojë në transparencë, llogari dhe drejtësi, shkruan ministrja e Jashtme Ann Linde, së bashku me katër ministra të tjerë të jashtëm.

Një vit më parë, herët në mëngjes të 8 janarit 2020, fluturimi i Ukrainës International Airlines PS752 u rrëzua nga dy raketa anti-ajrore iraniane pranë Teheranit, njofton SvD, transmeton RTKLive.

Disa minuta pas ngritjes nga Aeroporti Ndërkombëtar i Teheranit, Aeroporti Ndërkombëtar Imam Khomeini humbën jetën të gjithë 176 personat në bord.

Sot, një vit pas kësaj ngjarje tragjike, ne – ministrat e Jashtëm të pesë vendeve të prekura drejtpërdrejt nga katastrofa: Afganistani, Kanada, Mbretëria e Bashkuar, Suedia dhe Ukraina- nderojmë kujtimin e atyre që vdiqën dhe u shprehim ngushëllimet tona të sinqerta të gjithë atyre që vajtojnë viktimat. tragjedia e PS752./RTKLive

Postime të ngjashme

Rritja e rasteve mund ta ngufasë shëndetësinë

T E

Çfarë pritet pas tërmeteve që tronditën Greqinë, paralajmërimi i sizmiologut!

S.B.

Sanksionet nga SHBA, Moska paralajmëron: Do t’i befasojmë së shpejti

S.B.

Pamje: Blindohet Bagdadi, Papa Françesku pritet me nderime të larta në Irak

S.B.

Ekspertët e OBSH pritet “të copëtojnë” raportin e përkohshëm në Wuhan

S.B.

Universiteti turk: Vaksina Sinovac e Kinës 83.5% efektive

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...