Agjencia Zhurnal.mk

Irani kishte njohuri për sulmin: Trump na kishte paralajmëruar

Irani ka komentuar raportimet për sulmet e anuluara në momentet e fundit nga presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump.

Zyrtarët iranianë i thanë Reuters të premten se Teherani kishte marrë një mesazh nga Presidenti i SHBA, Donald Trump përmes Omanit, duke paralajmëruar se një sulm i SHBA kundër Iranit ishte i afër.

Ata folën pak pasi New York Times njoftoi se Trump kishte miratuar sulme ushtarake kundër Iranit të premten në hakmarrje për rrëzimin e një droni mbikëqyrës të SHBA-së, por anuloi sulmet në momentet e fundit.

“Në mesazhin e tij, Trump tha se ishte kundër çdo lufte me Iranin dhe donte të bisedonte me Teheranin për çështje të ndryshme … Ai dha një periudhë të shkurtër kohe për të marrë përgjigjen tonë, por reagimi i menjëhershëm i Iranit ishte se është në krye të Liderit Suprem ( Ajatollah Ali) Khamenei të vendosë për këtë çështje”, tha një nga zyrtarët për Reuters, duke folur në kushtet e anonimitetit.

Një zyrtar i dytë iranian tha: “Ne e bëmë të qartë se udhëheqësi është kundër çdo bisede, por mesazhi do t’i përcillet atij për të marrë një vendim … Megjithatë, u kemi thënë zyrtarëve të Omanit se çdo sulm kundër Iranit do të ketë pasoja rajonale dhe ndërkombëtare “.

Marketing 2/1

Marketing 2/2

Marketing 2/1

Marketing 2/2

Z H

Lajmet e fundit

Loading...