Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Irani paralajmëron për “luftë rajonale” në Kaukaz

Autoritetet në Iran kanë paralajmëruar se rinisja e luftimeve mes Azerbajxhanit dhe Armenisë mund të përshkallëzojë në luftë më të madhe rajonale.

Presidenti iranian, Hasan Rouhani, ka thënë se pret “rikthimin e stabilitetit” në rajon gjatë ditëve të ardhshme, pas përleshjeve të ashpra për rajonin e Nagorno-Karabak.

Luftimet e fundit konsiderohen më të rëndat ndër dekada, ndërkohë që të dyja palët kanë fajësuar njëra-tjetrën për dhunën.

Rouhani ka thënë po ashtu se është “plotësisht e papranueshme” që ndonjë predhë apo raketë të godasë tokën iraniane. Këtë gjë ai e tha pas raportimeve se disa predha kanë goditur fshatrat iraniane përgjatë kufirit verior që vendi ndan me Armeninë dhe Azerbajxhanin.

Postime të ngjashme

SHBA, zhduket gripi mes pandemisë së COVID-19-s

T E

Arriti në Gjermani para 6 vjetësh, tani emigranti kërkon të bëhet deputet

T E

OBSH: Mbi 850 mijë vdekje në të gjithë Evropën

T E

Ndërhyn Putin: Tensione në Armeni – dorëheqje, raketa … presidenti ka tre ditë

T E

Albin Kurti reagon për sulmin ndaj gazetarit, Visar Duriqi

T E

Rriten numrat me Covid-19 në Itali, disa qytete rrezikojnë mbylljen

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...