Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Irani për herë të parë fillon testimin e vaksinës vendore COVID-19

Tayyiba Muhbir, vajza e shkencëtarit që është në krye të ekipit të shkencëtarëve që zhvilluan vaksinën, Muhammed Muhbir, ishte vullnetarja e parë që u vaksinua.

Irani ka testuar vaksinën lokale “COVIRAN Bereqet”, e cila u zhvillua për të siguruar imunitet ndaj koronavirusit të ri (COVID-19), tek njeriu për herë të parë në fazën e provës klinike, transmeton Anadolu Agency (AA).

Vaksina “COVIRAN Bereqet” e zhvilluar nga shkencëtarët iranianë, për herë të parë u testua tek njeriu, me anë të një ceremonie ku morën pjesë ministri i Shëndetësisë, Saeed Namaki dhe zyrtarë të tjerë.

Tayyiba Muhbir, vajza e shkencëtarit që është në krye të ekipit të shkencëtarëve që zhvilluan vaksinën, Muhammed Muhbir, ishte vullnetarja e parë që u vaksinua. Vaksina e zhvilluar do të zbatohet edhe tek 3 persona, ndërsa në ditët në vijim do të testohen 56 persona.

Sipas njoftimit 14 ditë pas vaksinës së parë do të duhet të vaksinohet për herë të dytë, ndërsa vaksinimi i fundit do të bëhet në ditën e 28-të. Deri më tani vullnetarisht kanë aplikuar 65 mijë persona.

Nuk është vërejtur ndonjë efekt anësor deri më tani në vaksinimin e Tayyiba Muhbir.

Postime të ngjashme

Izraeli ndihmon me vaksina anti-Covid shtetet që do të hapin ambasada në Jerusalem

T E

Gjermania dënoi spiunin sirian të Bashar al-Assad për krime kundër njerëzimit

T E

Administrata e Bajdenit do të shpërndajë 25 milionë maska

T E

BE e ndarë rreth certifikatës për vaksinim

T E

Vijon rritja e shifrave në Itali, autoritetet i thonë jo hapjes së aktiviteteve argëtuese

T E

Izraeli rihapet, ndërsa të dhënat tregojnë se vaksina Pfizer funksionon

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...