Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Irani refuzon çdo takim me ShBA-në në Vjenë për akordin bërthamor

Irani të premten refuzoi çfarëdo takimi me Shtetet e Bashkuara në Vjenë, ku javën e ardhshme do të marrë pjesë në një sesion me vendet anëtare të marrëveshjes bërthamore të vitit 2015.

“Shtetet e Bashkuara nuk do të marrin pjesë në asnjë takim në të cilin Irani është i pranishëm, përfshirë takimin e komisionit të përbashkët të akordit bërthamor”, citohet të ketë thënë zëvendësministri i Jashtëm i Iranit, Abbas Araqchi.

“Është punë për ta, nëse palët tjera të akordit bërthamor do të kërkojnë që të konsultohen në mënyrë dypalëshe ose shumëpalëshe me Shtetet e Bashkuara, qoftë në Vjenë apo diku tjetër”, shtoi ai.

“Delegacioni iranian nuk do të ketë kurrfarë bisedimesh me delegacionin e ShBA-së në asnjë nivel”, tha më tej diplomati iranian.

Ish-presidenti amerikan, Donald Trump, më 2018 i tërhoqi Shtetet e Bashkuara nga marrëveshja bërthamore e vitit 2015 mes Iranit dhe fuqive botërore dhe i ktheu në fuqi sanksionet e ashpra ekonomike kundër Republikës Islamike.

Prej asaj kohe, Irani ka filluar që edhe vetë t’i shkelë pikat e kësaj marrëveshjeje, duke e rritur kapacitetin e uraniumit të pasuruar, pavarësisht thirrjeve të fuqive tjera që t’i qëndrojë besnik marrëveshjes.

Shtetet e Bashkuara kanë kërkuar nga Irani që t’i ndalë aktivitetet bërthamore, nëse dëshiron që të lirohet nga një pjesë e sanksioneve, por vendi aziatik ka këmbëngulur se ShBA-ja duhet ta bëjë hapin e parë e para, duke i larguar të gjitha sanksionet.

Postime të ngjashme

Arabia Saudite nuk do të pranojë asnjë person nga jashtë për kryerjen e Haxhit këtë vit

Dafina Vidishiqi

COVID-19 në SHBA: 431 të vdekur në 24 orët e fundit

Dafina Vidishiqi

Joe Biden i dhuron Boris Johnsonit një biçikletë me ngjyra të flamurit të Britanisë së Madhe

Dafina Vidishiqi

BE dritë jeshile pasaportës dixhitale të vaksinimit

Dafina Vidishiqi

G7-ta me projekte infrastrukturore kundrejt Kinës

Zekirija Haxhiu

SHBA, 431 të vdekur nga COVID-19 në 24 orët e fundit

Zekirija Haxhiu

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...