Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Irani shkel marrëveshjen bërthamore ndërkombëtare

Irani ka prodhuar metal uranium, i cili potencialisht mund të përdoret për të prodhuar thelbin e një arme bërthamore.

Agjencia e Energjisë Atomike e Kombeve të Bashkuara (IAEA) konfirmon se ka vëzhguar 3.6 gram metal uranium në një fabrikë në Esfahan, njofton Hbl, transmeton RTKLive.

Gjatë vitit të kaluar, Irani ka devijuar më tej nga marrëveshja nga 2015, në të njëjtën kohë kur qeveria e re e SHBA-së thotë se dëshiron të kthehet në atë për të cilën Fuqitë e Mëdha dhe Irani ranë dakord.

Franca, Gjermania dhe Mbretëria e Bashkuar, shprehën shqetësimin kur Irani njoftoi planet e tij në nëntor.

Irani kujton vrasjen e një prej shkencëtarëve kryesorë bërthamorë të vendit në nëntor, për të cilin akt akuzon Izraelin.

Për rrjedhojë, qeveria iraniane njoftoi se do të fillojë prodhimin e metaleve të uraniumit.

Postime të ngjashme

BE-ja ndihmon Turqinë në luftën me zjarret

D V

SHBA-ja dhe Britania fajësojnë Iranin për sulmin vdekjeprurës ndaj një cisterne

D V

Atletja bjelloruse konsiderohet e sigurt në Tokio, vendet e BE-së i ofrojnë viza

D V

Shpëtohen 700 migrantë që tentuan të kalojnë Mesdheun

D V

Gjermanët protestojnë kundër kufizimeve për koronavirus

D V

Gjenerali që mori pushtetin në Mianmar thotë se gjendja emergjente mund të zgjasë deri në vitin 2023

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...