Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Irlandë e Veriut: Trazirat vazhdojnë

Protestuesit i vunë flakën autobusit dhe hodhën gurë ndaj policisë Unionistët e Irlandës së Veriut janë të irrituar nga, ndër të tjera, nga pengesat e reja në tregtinë e krijuar nga Brexit, midis Irlandës së Veriut dhe pjesës tjetër të Britanisë.

Në Irlandën e Veriut, një grup të rinjësh i kanë vënë flakën një autobusi që kanë rrëmbyer dhe kanë hedhur gurë ndaj policisë në një zonë rezidenciale të unionistëve pro-britanikë në Belfast, sipas Reuters.

Përleshja e dhunshme gjatë natës vazhdon në Irlandën e Veriut për javën e dytë me radhë. Kryeministri britanik, Boris Johnson, tha se ai ishte thellësisht i shqetësuar për dhunën, ku janë plagosur dhjetëra policë, ditët e fundit, ndërsa njerëzit kanë djegur makina dhe kanë hedhur policinë në shishet e zjarrit.

“Mosmarrëveshjet duhet të zgjidhen përmes diskutimit, jo përmes dhunës ose krimit,” shkroi Johnson në Twitter.

Trazirat janë rezultat i zhgënjimit të Unionistëve të Irlandës së Veriut, ndër të tjera, me pengesat e reja për tregtinë që u ngritën midis Irlandës së Veriut dhe pjesës tjetër të Britanisë, si rezultat i ndarjes së Britanisë nga BE.

Për më tepër, gjendja shpirtërore në Irlandën e Veriut është përkeqësuar nga shkeljet e kufizimeve të normës së interesit nga anëtarët e partisë pro-pavarësisë Sinn Féin.

Njëzet anëtarë të partisë u vendosën kohët e fundit të mos akuzohen për pjesëmarrjen në funeralin e një anëtari të shquar të Ushtrisë Republikane Irlandeze IRA vitin e kaluar.

jesëmarrja në varrim shkeli kufizimet e zonës nga koronavirusi.

Sinn Féin, nga ana tjetër, ka kritikuar Partinë Unionist Demokratik (DUP) për kundërshtimin e ashpër të marrëveshjes së re tregtare dhe kërkesën e shkarkimit të shefit të policisë së rajonit. Policia në Irlandën e Veriut thotë se dhuna e ditëve të fundit është nxitur nga kriminelët që kanë ndihmuar në organizimin e sulmeve.

Përleshjet e së mërkurës në mbrëmje u mbajtën në West Belfast pranë zonës së Rrugës Shankill në të ashtuquajturin Muri i Paqes, i cili ndan rrugën Shankill dhe Republikane të Rënies së Banuar kryesisht nga Unionistët.

Udhëheqësit e Sinn Féin dhe Partisë Demokratike Unionist dënuan dhunën, në veçanti rrëmbimin e një autobusi.

Udhëheqësi i DUP Arlene Foster tha se veprimet ishin një turp për Irlandën e Veriut.

Postime të ngjashme

Shtrejtohen produktet buqësore në SHBA

N E

Ulet numri i të infektuarve dhe viktimave me Kovid-19 në Itali

N E

Irak goditet baza që strehonte kontraktorë amerikanë

N E

Dalja e trenit nga shinat në Egjipt shkakton tetë viktima dhe dhjetra të plagosur

N E

SHBA: Rusia se “do të përballet me pasoja” nëse kritiku Aleksei Navalni vdes në burg

N E

Protestuesit në Pakistan marrin peng shtatë oficer policie

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...