Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Isamedin Azizi – anëtarë i ri i komisionit maqedono-bullgar për çështje historike

Zhurnal Ads

Shkup, 12 janar, Zhurnal.mk – Qeveria ka caktuar Isamedin Azizin anëtar të Komisionit Maqedonas-Bullgar për Çështjet Historike. Vendimi u mor në seancën e sotme të qeverisë, dhe siç mësoi Telma, komisioni nuk ishte informuar për këtë.

Qeveria thotë se Azizi zëvendëson Aleksandar Litovski, nga Instituti i Historisë Kombëtare, kontrata e të cilit ka skaduar. Azizi bëhet anëtar i komisionit me propozim të Ministrisë së Punëve të Jashtme.

Komisioni i ngritur në bazë të marrëveshjes së fqinjësisë së mirë me Bullgarinë ka një total prej 14 anëtarësh, shtatë nga secili prej të dy vendeve dhe numri i anëtarëve nuk mund të ndryshohet.

Azizi është docent, bashkëpunëtor kërkimor në Institutin e Historisë Kombëtare në Shkup. Ai u diplomua për histori në Fakultetin Filozofik në Shkup dhe mori gradat master dhe doktoraturë në Institutin e Historisë Kombëtare për tema që lidhen me shqiptarët në Ballkan. Fusha e tij e hulumtimit është historia e Ballkanit në shekullin e 20-të.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Joveski: Po hetohen pasuri të tjera të patundshme për rastin “Parcelat në Vodno”

admin

Bytyqi: Qeveria qysh në prill paralajmëroi se ky do të jetë vit i recesionit, mbetemi në projeksionet

T E

Sanksionohen 401 shoferë, 110 prej tyre për tejkalim shpejtësie

T E

Grupi Balfin: Mbështetja për komunitetet në vendet në të cilat veprojmë është detyrimi dhe përgjegjësia jonë

V.E.

Ja si do të paguhen pensionet

T E

“Klub nate” para Qeverisë, muzikantët dhe hotelierët kërkojnë takim me Zaevin të premten

T E
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...