Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Ish-inxhinieri i Googles dënohet me 18 muaj burgim për vjedhje

Zhurnal Ads

Një ish-inxhinier i veturave të Googles që drejtohen pa shofer, është dënuar me 18 muaj burgim për vjedhje pak kohë pasi që i ishte bashkuar Uberit, shkruan “BBC”.

Gjykata e San Franciscos i ka shqiptuar dënimin. Gjykatësi William Alsup ka thënë se Anthony Levandowski ka bërë “krimin më të madhe të sekreteve të tregtisë që kam parë ndonjëherë”.

Levandowski ka ngarkuar 14 mijë dosje të Googlet në laptopin e tij, para se të largohej nga firma në janar të vitit 2016.

Ai ka udhëhequr projektin vetura robotike të Uberit, para se të shkarkohej në vitin 2017 për shkak të këtij rasti.

Levandowski ka shpallur falimentimin në mars të këtij viti, pasi i ka borxh 179 milionë dollarë kompanisë amë të Googlet, Alphabetit, për veprimet e tij.

Levandowski, që ishte anëtar themelues i projektit të veturave pa shofer të Googlet, kishte shpresuar për një dënim me burgim shtëpiak për një vit. Ai ka thënë se vuan nga pneumonia dhe mund të vdes në burg nga koronavirusi.

Por, gjykatësi Alsup ka thënë se një zbutje dënimi do të jepte dritë të gjelbër për [do inxhinier në të ardhmen që të vjedh sekretet e tregtisë.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

NASA do të dërgojë gruan e parë në Hënë në vitin 2024

admin

Si po përgatiten rrjetet sociale për kaosin e zgjedhjeve presidenciale në SHBA

S.B.

Samsung po i jep fund linjës Galaxy Note

S.B.

Të gjitha në një vend: Facebook lidh tre aplikacionet më të njohura

admin

Nokia 8.3, për shkak të performancave pritet të jetë një nga më të mirët që do t’i bëjë ballë rrjetit 5G

admin

Instagram fillon të etiketojë publikimet e ‘mediave të kontrolluar nga shteti’

admin
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...