Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Ish kryeministri Buçkovski: Për gjuhën nuk mund të bëjmë kompromis

Shkup, 10 tetor – Ish kryeministri Vlado Buçkovski është optimist se në javët në vijim, Maqedonia dhe Bullgaria do të gjejnë një kompromis mbi çështjet historike.

Buçkovski thotë se nuk mund të bëjmë kompromis për gjuhën.

Pas kërkesës së djeshme të Sofjes zyrtare për të arritur një zgjidhje deri më 10 nëntor, përpara kryesimit të përbashkët të procesit të Berlinit, Buçkovski thotë se gjithçka është e mundur në politikë.

Ai i tha Telma-s se nuk e konsideronte ultimatum këtë datë.

“Bullgaria u zotua në marrëveshje se do të na ndihmonte në rrugën për në BE,” tha Buçkovski.

Ai thotë se kemi një histori të përbashkët me Bullgarët.

Postime të ngjashme

Më shumë se një dokument për ndryshimin e kufijve në Ballkan, DW përmend luftën

R Zh

Presidenti Pendarovski dekreton Ligjet nga Pakoja e pestë e masave ekonomike

R Zh

Ambasadori i BE-së: Heqja e liberalizimit të vizave nuk diskutohet

R Zh

Regjistrohen 364 raste me Kovid-19 prej 2.379 testimeve, 24 të vdekur, 689 të shëruar

R Zh

Kuvendi i miratoi ligjet nga pakoja e pestë të masave ekonomike

R Zh

Mariçiq kritikon opozitën: Vetëm te ne nuk mund të zbatohet votimi online

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...