Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Ish kryeparlamentari Andov: Pushteti aktual në Sofje kundërshton popullin maqedonas

Shkup, 3 janar – Kryeministri ynë Zoran Zaev shpesh bënte deklarata të ndryshme në këtë periudhë të shkurtër. Qëndrimet e sakta mbizotëruan. Përshtypja ime është se ajo që tha Zaev dhe ju përmendët një pjesë të saj, është përpjekja e tij për të ndihmuar kryeministrin bullgar Bojko Borisov të fitojë zgjedhjet e 28 marsit. Sidoqoftë, tashmë ka rezultuar se nuk ia vlen të “therësh një ka për disa kilogram mish” dhe Zaev me atë deklaratë shkaktoi rezistencë dhe refuzim të madh në opinionin vendor, tha në një intervistë për “Danas” ish kryeparlamentari Stojan Andov.

Krijohet përshtypja, sipas tij, se edhe në qeverinë tonë ka anëtarë, me ndikim në vend, të cilët nuk pajtohen me pikëpamje të tilla dhe në parlament është e pamundur të marrësh një pozicion të tillë sepse ekziston rreziku që opinioni të shpërndajë si parlamentin ashtu edhe qeverinë dhe ato parti që do të përpiqeshin ta bënin këtë patjetër do të humbnin zgjedhjet.

– Qëndrimi i vërtetë i opinionit dominon pushtimin e Maqedonisë nga ushtria fashiste Bullgare dhe administrata shtetërore dhe kryengritja e popullit maqedonas kundër okupatorit Bullgar së bashku me popujt Jugosllavë në luftën kundër dominimit të Hitlerit dhe shërbëtori i Hitlerit ishte okupatori fashist bullgar në Maqedoni. Gjatë asaj periudhe u derdh shumë gjak dhe u kryen shumë krime. Populli maqedonas nuk mund vetëm t’i gëlltisë këto gënjeshtra, thekson Andov.

Sidoqoftë, ai vazhdon, Zaev bëri deklarata të ndryshme dhe këto deklarata erdhën si rezultat i natyrës së negociatave në këtë fazë.

– Në fakt, vendi kandidat në këtë fazë nuk ka të drejtë të thotë cilat janë pikëpamjet e tij. Shkoi mirë deri në fund të shtatorit dhe fillimin e tetorit. Pastaj erdhi i ashtuquajturi memorandum i Bullgarisë. Gjithçka është rishkruar në atë Memorandum, ka shumë gënjeshtra dhe marrëzira. Ideja e ndarjes së maqedonasit nga populli bullgar nga Jugosllavia është gjithashtu një gënjeshtër, sepse pikëpamjet e Jugosllavisë u ndërtuan nga të gjithë popujt jugosllavë, përfshirë atë maqedonas. Përkundrazi, politika aktuale e qeverisë Bullgare ndan afërsisht popullin maqedonas dhe bullgar dhe i kundërshton ata, shtoi më tej Andov.

Postime të ngjashme

Nikolloski: Është java e katërt që Qeveria nuk mund të mbledhë 61 deputetë

T E

Bytyqi në takim me gastronomët dhe organizuesit e dasmave

T E

A do të konfiskohet prona e Sasho Mijalkovit?

T E

I riu vuan nga leukemia akute, kërkon ndihmën tuaj

D J

“Arratisja” dhe “rishfaqja” e Mijallkovit, një farsë e madhe!

D J

Covid-19, regjistrohen 725 raste të reja

D J

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...